Göttelová: Někteří svou čest kvůli korytu zaprodají, já to neumím

27.05.2010 12:54 | Zprávy

Reakce na vyškrtnutí z kandidátky VV. V příloze kompletní smlouva VV s kandidáty.

Göttelová: Někteří svou čest kvůli korytu zaprodají, já to neumím

Tvrzení pana Johna v tisku, které kopíruji ("Ona byla na kandidátce jako nezávislá a nechtělo se jí jakkoli vázat," uvedl John) mě poškozuje a podle mého názoru není pravdivé.

Pokud jde o smlouvu, kterou jsem odmítla podepsat, musím říct, že mi nečiní problém zavázat se k povinné účasti na schůzích sněmovny, je to práce jako každá jiná,  tady v Černošicích mám na zasedáních zastupitelstva téměř 100%-ní účast. Také rozumím požadavku na nepřeběhlictví - nejsem převlékač kabátů.

Co mi problém činí je požadavek, aby poslanec hlasoval tak, jak rozhodne vedení strany. To je podle mého názoru protiústavní a hloupé. To by se pak ve sněmovně mohli scházet pouze špičky stran a ušetřili bychom spoustu peněz. Poslanci přece nejsou ovce.

Poslanec totiž vázán je, a to Ústavou a dalšími zákony této země, dále slibem, v němž se zavazuje vykonávat mandát dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a v zájmu voličů. Slib skládají poslanci na svou čest. Jsou-li tato slova pro někoho prázdnými pojmy a v touze po poslaneckých korýtkách, platu, zahraničních cestách, pocitu důležitosti a imunitě je "neřeší", tak já to mám zkrátka nastavené jinak.  Pro mě slova jako čest, svědomí, zákony prázdná nejsou a já nemohu podepsat smlouvu, která by mě mohla v extrémním případě nutit hlasovat v rozporu s mojí ctí, svědomím a zákony této země.

Kromě toho říká Ústava, že poslanci nejsou při výkonu mandátu omezeni žádnými příkazy a nemohou být postiženi pro hlasování. Použít jako donucovací prostředek několikamilionovou sankci mi připadá nemravné.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vítek Prokop byl položen dotaz

Ústavní soud

Tvrdíte, že prezident chce, aby Ústavní soud: "stanovil vládě povinnost poskytnout prezidentovi republiky veškerou součinnost a aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí." Na to jste přišel jak, že říká ÚS jak má rozhodnout? Není s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Uvázat Pavla na řetěz. Holec má výzvu pro Babiše

15:39 Uvázat Pavla na řetěz. Holec má výzvu pro Babiše

Spor o účast prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO v Ankaře dál vyvolává silné emoce. P…