Gottwald ne! Jana Masaryka zabili v roce 1948 Britové. Nové důkazy, píše expert z USA

20. 2. 2019 7:32

Smrt ministra zahraničí Jana Masaryka je i po letech opředena tajemstvím. Bývalý poradce Václava Havla Jiří Valenta, jenž působí v USA, nyní zveřejnil teorii, že Masaryka v roce 1948 zavraždili spolupracovníci britské tajné služby SIS. Píše to server iDNES.cz.

Gottwald ne! Jana Masaryka zabili v roce 1948 Britové. Nové důkazy, píše expert z USA
Foto: Foto archiv
Popisek: Jan Masaryk

V souvislosti s Masarykovou smrtí se hovořilo o tom, že jej o život připravili komunisté, i o tom, že spáchal sebevraždu. Například vyšetřování v roce 2004 ukázalo, že Masaryka z okna vyhodili. Kdo, to se prokázat nepodařilo. Nyní manželé Valentovi přicházejí s teorií, že čeští komunisté neměli důvod Masaryka zabít, stejně jako jej prý neměli sovětští komunisté. Masaryk prý dával najevo ochotu dál působit v komunistické vládě Klementa Gottwalda, chtěl s ním i veřejně vystoupit. 

Původní text ZDE

Valentovi se ve své nynější studii odvolávají na spornou výpověď Jana Bydžovského, zaměstnance ministerstva zahraničí, který se v roce 1950 k vraždě Masaryka přiznal. Tvrdil tehdy, že jej zabil na popud Arnošta Heidricha, správce ministerstva zahraničí. Ten byl prý hlavním spolupracovníkem SIS v Praze, Bydžovský měl být člen SIS. Masarykovi měl nasypat do kávy pilulky, a když byl v bezvědomí, společně s dalším mužem jej vyhodit z okna. 

„Valentovi nicméně ve své tezi přímo neříkají, co by mohlo Brity motivovat k likvidaci Masaryka. V textu však ukazují, že Londýnu vadila podpora, kterou přesvědčený sionista Masaryk poskytoval Židům a rodícímu se státu Izrael. Šlo hlavně o dodávky zbraní i pomoc s přepravou Židů do Palestiny, které Britové bránili námořní blokádou,“ píše server iDNES.cz.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO „Pravidla musí být porušena,“ vyzvala Greta. Neuvěříte, co pak aktivisti provedli

11:30 VIDEO „Pravidla musí být porušena,“ vyzvala Greta. Neuvěříte, co pak aktivisti provedli

Londýn se stal centrem protestů aktivistů z Extinction Rebellion. Policie sice protesty v Londýně za…