Grebeníček: Britové pochopili, jakému zlu v Iráku sloužili. Naši lokajové, třeba Topolánek a Schwarzenberg, ne

05.06.2014 13:27

Podle bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka Velká Británie již uznala, že bylo chybou podporovat americkou vojenskou agresi v Iráku a Afghánistánu a okupaci obou zemí. V České republice se však ničeho takového zatím nadát nemůžeme.

Grebeníček: Britové pochopili, jakému zlu v Iráku sloužili. Naši lokajové, třeba Topolánek a Schwarzenberg, ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Grebeníček v poslanecké lavici
reklama

Grebeníček v textu psaném pro Haló noviny připomíná, že po řadě kritických diskuzí na stránkách britských novin dnes Královský ústav pro obranná studia zpracoval studii účasti Velké Británie v iráckém a afghánském tažení. Z analýzy prý vyplývá, že se jednalo o omyl, který Brity stál 29 miliard liber. „Podle analýzy agrese a okupace Iráku napomohla k šíření terorismu, přivodila smrt nejméně 100 000 Iráčanům a přiměla na dva miliony uprchlíků k odchodu ze země,“ uvádí dále komunistický poslanec.

Navíc podle studie ústavu přístup okupantů k domorodcům stojí za nárůstem teroristických operací Al-Káidy. „Je zřejmé, že od Spojených států se podobně kritického hodnocení těžko dočkáme,“ poznamenává k tomu Grebeníček. Fakt, že něco podobného přiznal jejich nejvěrnější spojenec, je podle Grebeníčka nejsilnějším možným odsudkem tohoto tažení.

Česká republika podle něj do operací neinvestovala tolik jako USA nebo Británie, ale přesto jdou částky vyhozené vládami ODS a ČSSD na asijské války a okupace do miliard. „A co horšího, republika se stala, jakkoli se k tomu na rozdíl od Britů nehlásí a média to zatajují, spoluodpovědnou za smrt desetitisíců Iráčanů a Afghánců, za to, že miliony utečenců z obou zemí žijí v nepředstavitelně těžkých podmínkách,“ rozčiluje se poslanec.

Celý text Miroslava Grebeníčka ZDE.

Sám prý ve sněmovně často vlády upozorňoval na negativní důsledky těchto tažení. Ty však veškerá upozornění ignorovaly. Zejména Mirek Topolánek a Karel Schwarzenberg byli podle něj hluší k jakýmkoliv argumentům.

A nyní, i když Velká Británie uznává, že to vše byla jedna velká chyba, se „militaristicky naladěné a servilností ke Spojeným státům vynikající české špičky“ k ničemu takovému nechystají. Jakoby prý nestačilo, že po celém světě máme pověst lokajů Washingtonu.

„Troufám si tvrdit, že čeští občané se musejí ve vlastním zájmu, v zájmu obnovy dobré pověsti republiky, od lokajské politiky vlád a stranických špiček ODS, TOP 09, ale i ČSSD distancovat,“ píše Grebeníček. Jen tak prý můžeme naší zahraniční politice vrátit důstojnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prague Pride 2020: Praha zaplatila homosexuálům a lesbám dokonce i zvláštní lékařskou péči, ochranku a speciální záchody. Přišli jsme na to

4:43 Prague Pride 2020: Praha zaplatila homosexuálům a lesbám dokonce i zvláštní lékařskou péči, ochranku a speciální záchody. Přišli jsme na to

Pražští zastupitelé rozhodli o finanční podpoře LGBT festivalu Prague Pride. Festival obdržel 1.000.…