Greenpeace: Lidé chtějí jádro, protože nezažili Černobyl

7. 6. 2012 18:35

Blíží se čas, kdy dojde zásoba fosilních paliv, proto je důležité už teď přecházet na obnovitelné zdroje. Jestliže se v budoucnu miliardy korun investují do elektrárny Temelín, načasování tohoto přechodu bude silně ohroženo, míní programový ředitel Greenpeace ČR Michal Komárek.

Greenpeace: Lidé chtějí jádro, protože nezažili Černobyl
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Aktivista z Greenpeace přelézá plot Úřadu vlády

Ten byl hostem ve čtvrtečním pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Podle Komárka je nyní nutností jednak začít snižovat hranici CO2 v atmosféře, ale taky pomalu přecházet na obnovitelné zdroje. Podpora lidí by jim mohla pomoct prosadit se normálním způsobem.

Jenže je podle Komárka problém v tom, že mají v Česku velký vliv společnosti jako ČEZ. Ta má zájem hlavně na dostavbu Temelína. Kdyby se do něj peníze opravdu nalily, bylo by tím ohroženo načasování s přechodem na obnovitelné zdroje. Dalším problémem je to, že veřejnost nemá podle Komárka ráda obnovitelné zdroje a věří spíš v jádro. To si vysvětluje tím, že jsme jako národ naplno nezažili černobylskou katastrofu. „Informace nám byly filtrovány,“ míní.

Spotřebiče, co se samy vypínají

Přes všechno má však Komárek vidinu v inteligentní síti postavené právě na obnovitelných zdrojích. „Tyhle věci jsou ve stadiu projektu. Zatím nic takového neexistuje. V horizontu několika let ale fungovat bude,“ řekl v pořadu ČRo. Síť by měla zajistit přesun energie z obnovitelných zdrojů po cele Evropě. Vždy totiž někde na světě fouká vítr nebo svítí slunce. V případě tzv. inteligentní sítě by se spotřebiče mohly vypínat po nějaké době samy.

„Nyní jsme na křižovatce, kterou cestou půjdeme,“ myslí si Komárek a dodává, že v Německu takhle funguje přes 20 procent elektřiny. Proto se organizace Greenpeace bude vládě snažit nabídnout tuhle koncepci. „Energetická revoluce nabízí řešení jak neplýtvat energií a závislostí na fosilních zdrojích, ale zároveň udržet životní úroveň,“ dodal Komárek s tím, že příkladem fungujících úspor je úspěšný program Zelená úspora.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

14:57 Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

Po neúspěchu Alexandry Udženiji ve volbě prvního místopředsedy ODS zavládl na víkendovém kongresu ne…