Guvernér Tůma do Bruselu neodchází. Zájem o něj však je

10.6.2010 1:15 odp.

Odcházející guvernér ČNB Tůma popřel v tiskovém prohlášení informace deníku E15, že se bude ucházet o předsednickou funkci v Evropském výboru pro systémová rizika.

Guvernér Tůma do Bruselu neodchází. Zájem o něj však je

Na odtajnění nejbližší budoucnosti končícího guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy to vypadalo z článku deníku E15. Podle něj se bude ucházet o předsednickou funkci v Evropském výboru pro systémová rizika, na jehož vzniku se loni dohodla Evropská unie. Deníku E15 to potvrdily dva nezávislé zdroje v Praze a Bruselu. „Zdeněk Tůma chtěl zůstat v oboru, v Bruselu jeho přání uvítali," sdělil deníku zahraniční pramen.

Evropský výbor pro systémová rizika (ESRB - European Systemic Risk Board) je jednou z odpovědí sedmadvacítky na finanční a hospodářskou krizi. O ustavení nového makroekonomického dohledu bude Evropský parlament hlasovat příští týden. Zdeněk Tůma splňuje podmínku, že se předsedou ESRB nesmí stát guvernér jedné z centrálních bank Unie. Tůma totiž letos v dubnu oznámil, že chce z guvernérské pozice odstoupit. Přestože měl jeho pracovní úvazek skončit až v únoru 2011, funkci opustí již na konci tohoto měsíce.

Žádné kontakty neproběhly, navíc legislativa se teprve projednává

Guvernér ovšem tyto informace vzápětí popřel. „Konstatuji, že v této věci mne nikdo nekontaktoval a o žádnou takovou funkci jsem zájem neprojevil. Celá legislativa týkající se působení a kompetencí Evropského výboru pro systémová rizika se teprve projednává v Evropském parlamentu. Kromě toho, pokud je mi známo, dosavadní konsensus je, že výbor by měl řídit prezident Evropské centrální banky," reaguje Tůma.

„Vytvořením Evropského výboru pro systémová rizika, který bude odhalovat rizika ovlivňující finanční stabilitu v EU a předcházet jim, a novými ujednáními o zlepšení dohledu na institucionální úrovni se významně přispěje k odstraňování nevyvážeností v našich finančních systémech," hájil smysl ESRB bývalý komisař pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia.

Nová instituce bez pravomocí bude spoléhat jen na svou „morální sílu"

Kritici poukazují na fakt, že nová instituce bude mít velmi slabé postavení. Pravomoci ESRB budou téměř nulové a údaje má výbor získávat z databází členských států, jejichž ochota přiznávat své ekonomické problémy může být velice malá. Výbor bude moci pouze upozorňovat jednotlivé státy, respektive Evropskou radu, na potenciální hrozby pro finanční stabilitu a spoléhat se bude jen a jen na svou „morální sílu".

Související:

Guvernér ČNB Tůma podal rezignaci 

Haas (ODS): Kdo rozhodl o české pomoci Řecku? 

Foto: europaEU

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

18:20 „Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

Někdejší elitní policista Robert Šlachta, který se proslavil především policejním zásahem na Úřadu v…