Habeck, největší hrozba Německa. Zelený „superministr“ děsí už i lidi v médiích

10.09.2022 10:57

Německo začíná mít vážný strach z nekompetence vicepremiéra Roberta Habecka, který má pod palcem celé hospodářství. V posledních dnech se totiž ukázalo, že vystudovaný filozof příliš netuší, která bije. Což mu ale nebrání, aby například sebevědomě poučoval zkušené manažery, jak funguje elektrárna.

Habeck, největší hrozba Německa. Zelený „superministr“ děsí už i lidi v médiích
Foto: Repro Youtube
Popisek: Německý ministr pro hospodářství Robert Habeck

Robert Habeck, spolupředseda německých Zelených, je ve vládě Olafa Scholze prvním místopředsedou a ministrem průmyslu, obchodu a energetiky. Vzhledem k tomu, že v ekonomických tématech samotného kancléře často zastiňuje, přezdívá se mu u sousedů občas „superministr“.

Habeck je hlavním tahounem agendy dekarbonizace a Green Dealu, ovšem musí řešit též nedostatek plynu a dalších energií. V tomto směru byl hlavním odpůrcem řešení v podobě zachování tří jaderných elektráren, které mají být odpojeny na konci roku.

Nakonec se po tlaku kancléře i koaličních partnerů podařilo prosadit, že dvě z těchto atomových elektráren zůstanou i po Novém roce v tzv. „rezervním chodu“.

Proti tomu se v týdnu ozval manažer společnosti Preussen-Elektra, která provozuje v Bavorsku jadernou elektrárnu Issar 2, jež má být jednou z oněch dvou v rezervním chodu. Namítal, že případné oživení jaderné elektrárny z tohoto režimu, o kterém se snad uvažuje, se technicky vůbec nedá provést.

Ministr Habeck mu odepsal, že nepochopil, v čem tkví koncept záložní elektrárny a že se s žádným uváděním zpět do běžného režimu nepočítá.

Ministrovo poučování manažera o principech energetiky vyvolalo značné rozpaky, už proto, že Habeck je absolventem v oboru filozofie-filologie.

A do zcela nového kontextu jeho odbornost dal jeho rozhovor pro veřejnoprávní televizi, kde se ukázalo, že zelený ministr průmyslu a obchodu je zcela nepolíben i v oblasti ekonomie.

Začalo to otázkou, zda očekává v hospodářství vlnu bankrotů. „Ne, neočekávám. Umím si představit, že určitá odvětví prostě na nějakou dobu přestanou vyrábět,“ odpověděl ministr.

Následovalo obsáhlejší zabroušení do ekonomie, když ministr vysvětloval, že podnikatel, který nemá tržby, nemusí skončit v insolvenci. Po dotazu zjevně šokované moderátorky, z čeho tedy má bez tržeb platit náklady svého podnikání, se rozhodl, že jí to vysvětlí: „Insolventními se stanete, pokud budete pracovat a generovat stále větší minus.“

Moderátorka ministrovi trpělivě vysvětlovala, že když podnikatel není schopen splácet závazky, musí podat návrh na insolvenci, a když to neudělá do dvou měsíců, je vyhlášen bankrot.

Ministr debatu ukončil autoritativním prohlášením: „Chtěl bych zdůraznit, že nemusí automaticky dojít k vlně insolvencí. Může se však stát, že některé podniky již nejsou ziskové a skončí.“ To však podle ministra „není klasická insolvence“.

Jeho televizní vystoupení vyvolalo v médiích, která jinak se Zelenými spíše sympatizují, vlnu zděšení. Bulvární Bild dokonce napsal, že Habeck je největší hrozbou Německa.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…