Hádka v pražské ČSSD? Vás může kroužkovat jen šílenec. Dva možní poslanci se do sebe pustili kvůli minimální mzdě

20. 10. 2017 11:00

Předseda Obvodního výkonného výboru sociálních demokratů na Praze 5 Jan Smetana to za svůj slib navýšit minimální mzdu v Česku na 22 tisíc korun hrubého již neschytává pouze od občanů na Facebooku, ale i od svých spolustraníků. Aktuálně se do něj opřel i sociální demokrat z Prahy 10 Petr Želízko.

Hádka v pražské ČSSD? Vás může kroužkovat jen šílenec. Dva možní poslanci se do sebe pustili kvůli minimální mzdě
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Jan Smetana z ČSSD Praha

Interní zdroj z řad pražské sociální demokracie upozornil ParlamentníListy.cz na poprask, který v řadách ČSSD vyvolal dlouholetý zastupitel na Praze 5 Jan Smetana. Ten totiž na své facebookové stránce zveřejnil příspěvek, ve kterém láká voliče na zvýšení minimální mzdy na 22 tisíc korun měsíčně během pouhých dvou let. Je to přitom téměř dvojnásobek toho, co zaměstnavatelé musejí lidem vyplácet dnes. Článek Smetana doplnil vlastní ekonomickou studií.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat a do Smetany se zhusta pustili lidé na Facebooku, kterým se jeho výpočty nezamlouvaly. Některé hlasy přitom poukazovaly na nereálnost a populistický charakter takovýchto slibů. Jenže netrvalo dlouho, a jak nás informoval zdroj z řad pražské ČSSD, Smetanova teorie a slib voličům začaly rezonovat i v řadách samotných sociálních demokratů.

Smetanovy sliby napadl například sociální demokrat Petr Želízko, který rovněž rozeslal napříč ČSSD e-mail, ve kterém avizované navýšení minimální mzdy kritizuje. „Vážený pane Smetana, vás kroužkovat může jen šílenec nebo ten, kdo nemá maturitu z matematiky, jste ještě horší než naši představitelé. Zavedením EET jste dali do ruky panu Babišovi kompletní průzkum trhu drobného podnikání a je jenom otázkou času, kdy toto podnikání zlikviduje tak, jak to provedly supermarkety. Ve vašich statistikách srovnáváte nesrovnatelné. Základem je produktivita práce,“ píše Želízko Smetanovi. „Které lidi chcete oslovit, hloupé, kteří si to neumějí spočítat, lidi, kteří jsou na dávkách,“ dodává Želízko. E-mail byl do redakce ParlamentníchListů.cz zaslán na základě souhlasu předsedy Krajského výkonného výboru sociálních demokratů a současného ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka.

Podle Želízka vyplácejí miminální mzdu v Česku firmy, které jsou na „hranici životaschopnosti“ a v regionech, „kde nechce nikdo investovat“. „V první řadě bychom si měli zamést před svým prahem. Rád bych věděl, jak je to se mzdami v Lidovém domě. Dostal se mi do počítače e-mail, ze kterého jsem byl docela vyveden z míry. Když už se bavíme o platech, rád bych věděl, jak je to u nás. Průměrný plat, kolik je placených zaměstnanců Lidového domu, jaké platy mají tajemníci,“ píše dále Želízko. „Abychom mohli posoudit, jestli už jsme pracující chudinou Evropy,“ dodává. O nepříliš dobré situaci týkající se platů zaměstnanců Lidového domu informovaly ParlamentníListy.cz již dříve, například zde. ParlamentníListy.cz pana Želízka kontaktovaly. Čas na odpověď ale neměl.

Jan Smetana, který kandiduje do sněmovny za ČSSD v Praze na 15. místě, si čas udělal. „V ČSSD je demokracie, co člověk to jiný názor. V ČSSD máme 2500 členů. To je právě podstata demokracie, že to nikdo nikomu nebere,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Jan Smetana. „Zrovna o tom členovi, kterého citujete, jsem nikdy nikde neslyšel. Ani jsem netušil, že ho máme,“ uvedl na to konto Smetana.

Jenže podle volně dostupného seznamu kandidátů, kandiduje Petr Želízko za sociální demokracii do sněmovních voleb na 68 místě jako případný náhradník. Nevypadá to tedy, že by se v případě Želízka jednalo, jak Smetana tvrdí, pouze o řadového člena. Podle informací ParlamentníchListů.cz by měl být Želízko funkcionářem OVV ČSSD na Praze 10.  

To, že by se v případě jeho slibu o navýšení minimální mzdy na 22 tisíc jednalo o populismus, Smetana odmítá. „Jsou to poměrně tvrdá data, mám to všechno na fejsu,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz s odkazem na vlastní analýzu. Pracoval v ní podle svých slov prostřednictvím srovnání českého a německého HDP.  

Co řekl náš zdroj z ČSSD:

Posílám Vám interní věc z ČSSD v Praze. Podívejte se, jak kandidát na poslance z ČSSD aktuálně lže voličům. Předseda OVV ČSSD Praha 5, zastupitel a v tuto dobu kandidát do Poslanecké sněmovny a v minulosti několikrát radní v zastupitelstvu Praha 5 a současně člen KVV Praha Mgr. Jan Smetana nechal před několika málo dny poslat funkcionářům strany svůj článek, kde slibuje minimální mzdu 22.000,- Kč. Smetana je kandidátem do sněmovny a láká voliče na tuto částku. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a například funkcionář OVV ČSSD Praha 10 Ing. Petr Želízko napsal na KVV Praha kritiku lží Jana Smetany. Posílám Vám obě sdělení, kdyby vás ta roztržka zajímala. Želízko je od Hulinského, Smetana je na černé listině v rámci pražské ČSSD. Materiál je přímo z interního zdroje ČSSD, od zaměstnance. Jde o boj dvou křídel v pražské ČSSD, Smetana udělal svojí populistickou lží chybu, když slibuje občanům 22.000,- minimální mzdu.

Autentický email, který dostala členská základna v Praze:


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

18:11 Veřejnoprávní redaktor rozpálil fanoušky Ester Ledecké do běla. A pokračuje v kritice i po jejím olympijském zlatu

Redaktora z ČRo Miroslava Bureše stále rozčiluje to, že česká reprezentantka ve snowboardu a v alpsk…