Haló, tady Washington. Převratná prohlášení ohledně Turecka a Asada?

17. 12. 2015 9:04

Americká diplomacie v posledních hodinách působí doslova na všech frontách. Ministr zahraničí John Kerry se v Moskvě setkal se svým protějškem Sergejem Lavrovem i prezidentem Vladimirem Putinem. Viceprezident Joseph Biden zase telefonicky hovořil s iráckým premiérem Haiderem Al-Abadim a tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem.

Haló, tady Washington. Převratná prohlášení ohledně Turecka a Asada?
Foto: archiv
Popisek: Sergej Lavrov a John Kerry
reklama

S iráckým premiérem před třemi dny Biden nejprve probíral především stížnost irácké vlády na rozmístění tureckých sil na severu země, které proběhlo bez předchozího souhlasu Bagdádu. Jak na svých webových stránkách informuje přímo Bílý dům, Biden v následné diskuzi s tureckým premiérem vyjádřil názor, že musí Turecko nejprve požádat Irák o souhlas s rozmístěním svých sil. Spojené státy Turecko přímo vyzvaly, aby nenarušovaly územní svrchovanost Iráku a stáhly všechny své jednotky. To se v současné době údajně také děje.

Ministr zahraničí John Kerry v Moskvě připustil, že Obamova administrativa již nepovažuje odchod syrského prezidenta Bašára Asada za prioritní záležitost. Přitom ještě před nedávném přes tento požadavek „nejel vlak“. Prezident Obama vždy tvrdil, že budoucnost Sýrie si nelze představit s Asadem. Vše se podle mnohých analytiků změnilo vstupem Ruska do konfliktu na konci letošního září. Jistý názorový posun však Spojené státy signalizovaly již počátkem roku. Experti nyní poukazují na to, že Kerryho vyjádření lze vnímat jako do jisté míry kapitulaci Spojených států před nároky Ruska.

Celý zpráva publikovaná na webu Bílého domu je ZDE.

Klíčovým cílem aktuálního plánu americké diplomacie je na dosažení míru v Sýrii spolupracovat s Ruskem, které se díky vstupu do syrského konfliktu stalo nezpochybnitelným hráčem, se kterým se musí počítat. Jelikož Moskva stále trvá na udržení Asadova režimu a nehodlá od tohoto bodu ustoupit, začínají se, tedy aspoň prozatím, s Asadem v čele Sýrie smiřovat také Američané. Ministr Kerry v Moskvě rovněž poznamenal, že o své budoucnosti musí rozhodnout především samotní Syřané. V reakci na toto prohlášení si mnozí pokládají základní otázku, tedy o jaké Syřany půjde, když miliony z nich svoji zemi již opustily.

Stran budoucnosti Asada má překvapivě jiný názor než Obamova administrativa německá kancléřka Angela Merkelová. Přitom Německu je často kritiky vyčítáno, že není schopné uplatňovat nezávislou zahraniční politiku na Washingtonu. Merkelová pokračuje ve svých silných výrocích a poté, co v týdnu nečekaně odsoudila multikulturalismus, se vyjádřila i k budoucnosti Asada. „Klíčové je to, abychom ukončili válku v Sýrii. K tomu je nutné dodat, že současný prezident Asad nikdy nemůže být součástí dlouhodobého řešení,“ uvedla německá kancléřka před začátkem dnešního summitu pořádaném Evropskou komisí, na kterém se bude řešit především ochrana vnějších hranic Evropské unie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto připravuje EU teď, v době pandemie! Kobza z SPD proti Jourové. A varuje ji: Budete si balit kufry, až lidé pochopí...

21:07 Toto připravuje EU teď, v době pandemie! Kobza z SPD proti Jourové. A varuje ji: Budete si balit kufry, až lidé pochopí...

ROZHOVOR „Evropa po pandemii už nikdy nebude tou co před ní. Lidé se probudí z hibernace způsobené m…