Haló, tady Washington. Převratná prohlášení ohledně Turecka a Asada?

17.12.2015 9:04 | Zprávy
autor: pro

Americká diplomacie v posledních hodinách působí doslova na všech frontách. Ministr zahraničí John Kerry se v Moskvě setkal se svým protějškem Sergejem Lavrovem i prezidentem Vladimirem Putinem. Viceprezident Joseph Biden zase telefonicky hovořil s iráckým premiérem Haiderem Al-Abadim a tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem.

Haló, tady Washington. Převratná prohlášení ohledně Turecka a Asada?
Foto: archiv
Popisek: Sergej Lavrov a John Kerry

S iráckým premiérem před třemi dny Biden nejprve probíral především stížnost irácké vlády na rozmístění tureckých sil na severu země, které proběhlo bez předchozího souhlasu Bagdádu. Jak na svých webových stránkách informuje přímo Bílý dům, Biden v následné diskuzi s tureckým premiérem vyjádřil názor, že musí Turecko nejprve požádat Irák o souhlas s rozmístěním svých sil. Spojené státy Turecko přímo vyzvaly, aby nenarušovaly územní svrchovanost Iráku a stáhly všechny své jednotky. To se v současné době údajně také děje.

Ministr zahraničí John Kerry v Moskvě připustil, že Obamova administrativa již nepovažuje odchod syrského prezidenta Bašára Asada za prioritní záležitost. Přitom ještě před nedávném přes tento požadavek „nejel vlak“. Prezident Obama vždy tvrdil, že budoucnost Sýrie si nelze představit s Asadem. Vše se podle mnohých analytiků změnilo vstupem Ruska do konfliktu na konci letošního září. Jistý názorový posun však Spojené státy signalizovaly již počátkem roku. Experti nyní poukazují na to, že Kerryho vyjádření lze vnímat jako do jisté míry kapitulaci Spojených států před nároky Ruska.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

4:44 „Nejvíc tím uškodil sám sobě.“ Na Ústavní soud se toho valí víc

Prezident dostal od Ústavního soudu to, co chtěl. Předběžné opatření, které vládu de facto nutí ho d…