Halu mu dát nechtěli. Medaili mu o hlavu omlátili. Teď jim Nohavica ukázal

16.5.2022 4:32 odp. | Ze sítí

Zpěvák a skladatel Jaromír Nohavica na sebe před nějakou dobou upozornil tím, že se odmítl zříci Puškinovy medaile a vzápětí na to mu začali rušit koncerty poskytovatelé prostor pro hudební akce. Nyní se jeho jméno opět objevuje v médiích. Ovšem v recenzích, ze kterých vyplývá, že své fanoušky si zpěvák vždycky najde. A když neposkytne halu jeden, poskytne ji druhý. A Nohavica ji pak vyprodá a zaplní.

Halu mu dát nechtěli. Medaili mu o hlavu omlátili. Teď jim Nohavica ukázal
Foto: 4press.cz
Popisek: Jaromír Nohavica

Není to tak dávno, co se zpěvák a skladatel Jaromír Nohavica ocitl pod tlakem kvůli tomu, že odmítl odevzdat Puškinovu medaili. A hned v několika rozhovorech vysvětloval, proč ji vrátit nehodlá. „To není metál od Putina. To je vyznamenání Ruské federace, které se uděluje od dob prezidenta Jelcina,“ řekl pro katovickou Wyborczu. Jeho koncerty se rušily.

Ještě osmého května se bývalá redaktorka ČRo Jana Hrbková radovala, že „lidé v Česku nezapomínají“.

Ovšem minulý týden měl Jarek Nohavica napilno. Ve čtvrtek vystupoval ve vyprodaném Sportcentru v Prostějově a pátek a sobota pak patřily vystoupením v O2 Univerzu. A podle recenzí si nemohl stěžovat, že by o koncerty nebyl zájem. Dle Olomouckého deníku byli diváci ochotní odpustit i pozdní začátek koncertu, protože čekali dva roky při covidu.

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 46959 lidí
„Zpívala celá hala. Charismatický hudebník dal hned od prvního songu zapomenout na potíže provázející dopravu k hale a prakticky hned rozezpíval všechny přítomné,“ popisuje koncert reportér Zdeněk Vysloužil. Ve Sportcentru se koncert konal právě kvůli tomu, že Nohavicovi odmítla poskytnout prostory Univerzita Palackého.

O koncertech v O2 Univerzu referoval jak iDnes, tak deník Aha! „Proč by měl Nohavica vracet metál, který dostal za svoji práci? On je přece na onu medaili hrdý a kdo mu ji předal, není vůbec důležité,” řekl pro Aha! jeden z návštěvníků pražského koncertu. Nohavica měl prý několikatisícový sbor.

„Nechci to dělat, jak by se čekalo, že odejdu, vy budete tleskat a já se zase vrátím a zazpívám přídavek a tak se to bude opakovat. To nechci. Já budu rád přidávat a zpívat bez potlesku a až odejdu, tak se už nevrátím,” odmítl Nohavica zažité praktiky loudění o přídavek.

„O2 aréna praskala ve švech. Ve velkém sále bavil publikum Leoš Mareš, zatímco v menším Universu měl koncert Jaromír Nohavica. Zazpíval šestadvacet písniček a další tři s ním ve stoje s gustem zapěli nadšení diváci. Když odcházeli, mnozí litovali, že nezahrál tu nebo onu jejich oblíbenou písničku. Nohavica má totiž tolik písní, že by dokázal postavit tři takové pořady,“ chválil pak koncert Josef Vlček. Aféru okolo medaile pak označil za hysterii.

„Byl to koncert o síle písničky. K tomu, aby diváci odcházeli s pocitem příjemného zážitku, nebyly potřeba laserové efekty, ohňostroje, ani umělé kouře. Stačila slova, zpívaná už trochu stárnoucím hlasem. A možná jen náhodou i pro stárnoucí většinu v publiku," zakončil Vlček svou chválu.

Moderátor ČT Jakub Železný si rýpnul, že jak Nohavica, tak Vlček, tak Babiš byli údajně spolupracovníci StB.

Naopak šéf českých stomatologů Roman Šmucler míní, že se ukázalo, co je důležité. „Čas je nejvyšší soudce. Vyprodáno, vysoké hodnocení od kritika. Tolik k Nohavicovi. Každý ať si udělá názor na jeho život a dílo. Žijeme v demokracii. Dělat přes kritiku Nohavici politiku byl zjevně debakl,“ zhodnotil.

O Nohavicovi psala i Dominika Kubištová ze Seznamu, tentokrát o koncertu v Ostravě, který byl taktéž vyprodaný. „Nohavicův koncert v Ostravě se nesl ve znamení výbuchů smíchu, přisprostlých vtipů, dlouhých potlesků, Mozarta, Beethovena a fotbalu. Chybělo jen jediné – politika,“ míní.

„Předsálí se během hodiny naplnilo k prasknutí, a než v Gongu odbily tři důrazné gongy ohlašující zahájení koncertu, mluvila jsem s devíti lidmi. Z jejich reakcí na mé otázky týkající se Puškinovy medaile nebo ‚Mirkovy‘ spolupráce se státní bezpečností je jasné, že jsem v Nohavicově Ostravě, kterou nemohou morální škraloupy folkové hvězdy otřást,“ podělila se o zkušenost Kubištová.

A na závěr dodala: „Po více než dvou hodinách koncertu a dvou desítkách ohlušujících aplausů jsem musela dát ostravskému publiku v něčem za pravdu. S Nohavicovými písničkami je jedna potíž: procházejí životem každého z nás. Místo abyste se při jejich poslechu zamýšleli nad písničkářovým propojením s politikou nebo Ruskem, noříte se hluboko do vzpomínek na své první lásky, své první akordy nebo táboráky v lesích u Hoštejna. A odtamtud se k Puškinově medaili ani k invazi na Ukrajinu prostě nikomu vracet nechce. Bohužel.“

Za což si na sociálních sítích vysloužila kritiku. „Fascinuje mě, jak mladá pražská neosvazácká aktivistka z dezinfo žumpy Seznam Zprávy šije do Jarka. Neodpustí si debilní poznámky a ještě se z nás Ostraváků snaží udělat nějaký morální odpad, bo neřešíme jeho minulost ani medaile od Putina ale ‚jen‘ prožíváme jeho tvorbu,“ rýpl si nejmenovaný obyvatel Ostravy.

„Kamarád, zvukař, ozvučuje velké akce, měl během covidových omezení existenční problémy. Pro akce, kde měl být, nakoupil techniku za spoustu milionů, úvěry musel splácet, uložení na bezpečném vytápěném místě taky. Jarek Nohavica mu bez řečí půjčil peníze, aby nemusel prodat dům,“ přispěchal se svědectvím Stanislav Hovanec.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Sdělte prosím s kým jste schopni jít při volbách do nějaké/program/ koalice

Úspěch ve volbách/ v politice/ m.j.předpokládá,najít spojence ve stranách, které mají v programu podobné cíle,záměry a metody řešení,jinými slovy k prosazení se u voličů nestačí mít " jenom" pravdu v pohledu jak by se věc mohla lépe řešit,nýbrž přímo čím,jakými změnami lze ukončit současný děsivý úp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přijde den...! Babiš bořil Sněmovnu. Skončil hrozivě

11:11 Přijde den...! Babiš bořil Sněmovnu. Skončil hrozivě

Sněmovní schůze ke kauzám hnutí STAN začala obsáhlým projevem lídra ANO Andreje Babiše. Ten věděl, ž…