Hamáček po tlaku vyrukoval proti Foldynovi: To jsi přehnal, měl by ses kontrolovat a taky omluvit

08.05.2018 20:31

V pondělí dorazily do Prahy desítky motorkářů z ruského nacionalistického klubu Noční vlci, aby zde uctily památku ruských vojáků padlých za druhé světové války. Čekala tu na ně řada odpůrců, ale také příznivců, mezi něž se zařadil i poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který se s protestujícími hádal a dostal se s nimi i do menší potyčky, informovala ČTK. „Přesáhl meze, to prostě přehnal, měl by se omluvit,“ kritizoval Foldynovo chování šéf ČSSD Jan Hamáček, který si s ním prý bude chtít o incidentu promluvit.

Hamáček po tlaku vyrukoval proti Foldynovi: To jsi přehnal, měl by ses kontrolovat a taky omluvit
Foto: Archiv HT
Popisek: Jaroslav Foldyna v pořadu Horké téma

Foldyna akci Nočních vlků před protestujícími hájil tím, že z jejich strany nejde o žádnou politickou provokaci, ale o uctění památky sovětských vojáků, kteří zde padli v období druhé světové války. ČTK uvedla, že se obě skupiny poté slovně střetly. Foldyna se s protestujícími také hádal a s jedním se i postrkoval.

Demonstrant mu podle informací serveru Aktuálně.cz připomněl, že v současnosti umírají ruští vojáci také na Ukrajině, o čemž se však prý poslanec bavit nechtěl. „Jdi do pr*ele,“ reagoval na jeho slova Foldyna a odešel. „Když je to baví, ať protestují. Někteří to dělají za prachy, tak ať se po*erou,“ odpověděl Foldyna na otázku, co si myslí o protestujících.

Na akci se dokonce srazil s aktivistovou hlavou. „Nebouchli jsme do sebe hlavami, jen jsme do sebe ťukli, chtěl jsem mu dát jazyk, protože jsem si myslel, že je gay,“ popsal exkluzivně pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Foldyna (ČSSD), k čemu došlo mezi ním a aktivistou Martinem Uhlířem.

Na Foldynův výstup na této akci reagoval proto předseda ČSSD Jan Hamáček, kterého se prý novináři a lidé na sociálních sítích ihned začali ptát, co na tohle říkají jeho kolegové v sociální demokracii. „Zatímco jsem měl včera velmi nabitý program, který zahrnoval jednání o vládě i uctění památky vojáků padlých za druhé světové války, veřejný prostor zaplnily zprávy o Jaroslavu Foldynovi a motorkářské partě Nočních vlků,“ napsal na svém Facebooku s tím, že bylo jasné, že se o účasti Jaroslava Foldyny na akci ruských motorkářů bude psát a mluvit.

„Také jsem dopředu řekl, že je to jeho soukromá iniciativa, se kterou ČSSD nemá a nechce mít nic společného. Bohužel to, co se nakonec odehrálo, výrazně přesáhlo meze soukromé akce jednoho ze členů vedení ČSSD,“ povzdychl si šéf sociálních demokratů, který prý původně nechtěl svého spolustraníka kritizovat přes média, protože takové politické půtky jejich straníků jsou podle něj přesně to, díky čemu ztrácí ČSSD před občany důvěryhodnost.

Jenže tady už podle Hamáčka nejde jen o politické neshody, které by se měly řešit výhradně uvnitř strany. „Tohle prostě Jaroslav Foldyna přehnal, jako místopředseda strany se musí kontrolovat a měl by se za své chování omluvit,“ uzavřel s tím, že jako předseda sociální demokracie bude v pátek na jednání předsednictva s Jaroslavem Foldynou o pondělním incidentu a jeho chování osobně mluvit.

Noční vlci mají blízký vztah s ruským prezidentem Putinem, který navštěvuje jejich akce. Spolek dříve dostával od Kremlu peníze, loni ale se žádostí o státní grant neuspěl. Noční vlci každoročně pořádají jízdy Evropou na výročí konce druhé světové války. V pondělí dopoledne dorazili do Průhonic u Prahy a odpoledne vyjeli do hlavního města.

Fotogalerie: - Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti

Členové motorkářského klubu Noční vlci přijeli uct...
Členové motorkářského klubu Noční vlci přijeli uct...
Členové motorkářského klubu Noční vlci přijeli uct...
Členové motorkářského klubu Noční vlci přijeli uct...
Členové motorkářského klubu Noční vlci přijeli uct...
Členové motorkářského klubu Noční vlci přijeli uct...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

15:22 Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se obul do Zelených i do dnešních liberálů. Prý ve skutečnosti žá…