Hamáček připomínal, jak to tu vypadalo za vlády pravice. My za vás vaše problémy řešit nebudeme, vzkázal opozici

23. 11. 2018 11:51

Hlasovat o nedůvěře vládě bez představy, co bude poté, není racionální řešení a je to jen divadlo, řekl předseda ČSSD Jan Hamáček na dnešní schůzi Sněmovny, kterou iniciovala opozice na základě nových informací v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo, v níž je Babiš trestně stíhán. Jako ministr vnitra ujistil, že policie bude řešit všechny otazníky kauzy a nebude se při tom cítit pod politickým nátlakem. „Nechtějte, aby sociální demokracie řešila vaše problémy,“ řekl jasně Hamáček směrem k opozičním poslancům.

Hamáček připomínal, jak to tu vypadalo za vlády pravice. My za vás vaše problémy řešit nebudeme, vzkázal opozici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Hamáček
reklama

Na začátku své řeči Hamáček předeslal, že má pochopení pro jisté obavy části veřejnosti a pro to, že kladou otázky, na které chtějí odpovědi. Čemu se mu ale nechce věřit je urputnost a zuřivost, kterou předvádí opozice. „Masaryk říkal, že rozčílení není program. A jako zvolení zástupci lidu bychom si měli uchovat chladnou hlavu a rozhodovat se na základě rozumu a nepodléhat emocím,“ nabádal poslance a dodal, že i on se snaží situaci řešit racionálně.

Připustil, že to, co se děje kolem předsedy vlády, vládu skutečně zatěžuje. Připomněl slova, která vyslovil u Moravce, že takzvaný slovenský model, kdy došlo k dohodě a do čela vlády se na stejném půdorysu postavil někdo jiný, by zcela jistě zmíněnou zátěž z vlády sejmul. „Všichni ale víme, jaká je pozice hnutí ANO, které rozhoduje o tom, koho vyšle do čela vlády a znám i postoj prezidenta,“ doplnil.

Pokračoval s tím, že se mu nelíbí, že v této situaci se vytváří tlak na sociální demokracii, aby shodila vládu, ve které sama sedí a je prý jedno jestli na tiskových konferencích vystupuje šest nebo pět zástupců opozice. „Je evidentní, že ani v té šestistranné konstelaci nemá dostatek hlasů na to, aby vládu shodila,“ uvedl a připomněl, že někteří říkají, že je chtějí nahradit.

„Já se ptám, co by se vlastně stalo poté, kdyby vláda padla? Vládla by tu vláda v demisi, nebo vzhledem k tomu, jak se k tomu staví prezident, by byl možná ústavní pat,“ řekl.

Od pléna tak prohlásil, že z jeho pohledu hlasovat o nedůvěře vládě bez představy, co bude poté, není racionálním řešením. Co je prý do jisté míry racionální, je nechat konat orgány činné v trestním řízení, ať oni žádají odpovědi na otázky, které poslanci a další kladou premiérovi.

„Jako ministr vnitra vás chci ujistit, že dokud budu ministrem vnitra, tak policie bude mít maximální podporu pro to, aby se všechny otazníky a kauzy vyřešily a nebude se cítit pod politickým nátlakem,“ přislíbil.

Ze strany opozice by podle Hamáčka zase racionální bylo, když nechce Babiše v čele vlády, aby se pokusila o to jediné, co jistě naplní její touhy: Vyvolat předčasné volby. „Ale pozice racionálně nepostupuje. Když poslouchám kritiku nejen tady, ale i v médiích, mrzí mě, že v kuloárech slyším od svých kolegů z opozice, že doufají, že to zvládneme, protože neví, co by přišlo,“ doplnil.

Jan Hamáček

  • ČSSD
  • Od 12.4. 2021 pověřen řízením Ministerstva zahraničních věcí
  • 1. místopředseda vlády

Připomněl, že do vlády ČSSD šla proto, aby plnila svůj volební program a hájila zájmy svých voličů. „Že na nás za to opozice bude útočit, to je její právo, ale nechtějte po nás, abychom za vás dělali vaši práci a řešili vaše problémy,“ řekl s tím, že si snad nikdo nemůže myslet, že se bude sociální demokracie řídit radami od Petra Fialy, Miroslava Kalouska, nebo Tomia Okamury.

„Když tady vládla pravice, tak jsme měli politiku drastických škrtů, sociálně necitlivých reforem a to je asi to, kam nám dnes radí, abychom zemi přesunuli. Vždyť oni nám radí, abychom ukončili tento vládní projekt, který je úspěšný,“ připomněl Hamáček s tím, že takový úspěch by zcela jistě nepokračoval, pokud by vláda odešla a přišli ti, co jim nyní tak dobře radí. „To ani náhodou,“ zdůraznil předseda ČSSD.

Závěrem uvedl, že vzhledem k tomu, že opozice nemá vizi jak dál, je dnešní den do jisté míry divadlo a je to o hlasování proti vládě a ne pro vládu. „Z tohoto důvodu se sociální demokracie závěrečného hlasování neúčastní,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

21:40 Kroužková jen koukala, jak vytočila Hamáčka: Ta debata mně připomíná 50. léta, protestoval

Pondělní den přinesl konec ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Resort dočasně povede ministr …