Hamáček varuje: Jestli se situace zhorší, přijmeme opatření jako v Itálii

13.03.2020 7:54 | Zprávy
autor: nab

Vládou vyhlášené mimořádné opatření v souvislosti s vyhlášením stavu nouze nemusí být konečné. Stát může přijmout další restriktivní opatření, pokud se počet nakažených bude v Česku zvyšovat, nevylučuje místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Může jít o uzavírání hranic s dalšími státy, nebo obdobná opatření jako v Itálii,“ sdělil v pátečním rozhovoru pro deník Právo.

Hamáček varuje: Jestli se situace zhorší, přijmeme opatření jako v Itálii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček v pátek novinářům řekl, že mu poslanecký klub sociální demokracie vyjádřil podporu. Ve vedení ČSSD tedy zůstává

Vyhlášení stavu nouze bylo podle Hamáčka nezbytným krokem k tomu, aby vláda měla větší možnost v tomto režimu reagovat na aktuální vývoj koronavirové pandemie. „Pokud mají mít opatření smysl, musí se udělat velmi brzy, v zárodku epidemie,“ říká Hamáček s tím, že je reálná šance, že by opatření mohla zabrat, když se s nimi neotálelo.

Ohlášené byly i kontroly hranic s Německem a Rakouskem. Je možné uhlídat tzv. zelenou hranici? „Ochranu zelené hranice nechystáme, to má smysl jen v případech migrační krize. Věřím rozumným občanům a jejich disciplinovanosti. Policii budeme potřebovat jinde,“ upřesnil Hamáček.

Co se týká uzavření hranice se Slovenskem, to podle Hamáčka zatím není nutné, jelikož Slovácí přijali obdobná opatření jako my – uzavřeli hranice. Zato uzavření hranice s Polskem v blízké době nevylučuje: „To je jiný případ. Pokud vývoj v Polsku půjde tempem, jakým jde, budeme hranici uzavírat i s ním,“ uvedl ministr.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…