Havel byl jen loutka. A zabíjet jsme chtěli, přiznal Mašín před smrtí

16.08.2011 11:49

V sobotu zemřel v americkém Clevelandu starší z bratrů Mašínů Ctirad. Rok a půl před smrtí ovšem ještě poskytl rozhovor, kde zpětně hodnotil svůj odchod z Československa a také vysvětlil, proč se domů už nikdy nechtěl vrátit.

Havel byl jen loutka. A zabíjet jsme chtěli, přiznal Mašín před smrtí

Mašín v rozhovoru vzpomínal, jak s bratrem Josefem po komunistickém převratu v roce 1948 založili skupinu, která měla proti nastupující totalitě bojovat se zbraněmi v rukou. Organizovali sabotážní akce s cílem oslabit KSČ a následně se v 50. letech rozhodli ještě s Milanem Paumerem (který zemřel loni) prostřílet do Západního Německa.

Aby mohli utéct, potřebovali zbraně. Když si pro ně v roce 1951 šli rovnou na policejní stanici, Ctirad zabil strážníka, který byl svázaný. Svůj čin až do smrti obhajoval. "Řekli jsme si, že tam nemůžeme přijít a říct: Pane strážný, můžete nám dát bouchačky? Já jsem říkal, že nejlepší bude esenbáka okecat, pak mu říct 'ruce vzhůru', odzbrojit ho, svázat, uspat chloroformem a pak ho oddělat," vylíčil podle MF Dnes v rozhovoru své tehdejší myšlenkové operace.

Sledujeme téma Mašínové

Zbraně jsou od toho, aby se s nima stříleli lidi

"To, jak se píše, že jsme chtěli zbraně a nikomu nic neudělat, tak to je hloupost. Tohle jsou všechno darebáci. Na co potřebujeme zbraně? Ty jsou od toho, aby se s nima stříleli lidi, tak můžeme začít hned s těma, komu ty zbraně bereme." Jinak než zbraněmi proti režimu bojovat nešlo.

Do Česka už se Mašín nikdy nechtěl vrátit, protože nezmizelo nic z toho, co mu tehdy tak vadilo - existuje komunistická strana, bývalí komunisté jsou ve vrcholných pozicích ve státní správě. A první obdivovaný nekomunistický prezident Václav Havel nakonec nebyl ničím jiným než "komunistickou loutkou", která samozřejmě nevyužila své moci zrušit KSČ.

Abych toho hajzla rozšlapal, mi za to nestojí

Mašín by se byl rád podíval do krajiny kolem Karlštejna, nedokázal by ale strpět, kdyby se musel bavit s nějakým komunistou. Do jeho kamaráda Paumera prý jednou stařík strkal holí. To by si byl Mašín líbit nenechal. "Abych toho hajzla zabil a rozšlapal na krvavou kaši, to mi za to nestojí, to nemám na starý kolena zapotřebí," poznamenal.

Mašínovi ani Paumer v Česku nikdy nedostali vysoké státní vyznamenání, ačkoli je na ně Senát pravidelně navrhoval. Ctirad Mašín se ho už nedožije. Zemřel v sobotu po dlouhé nemoci. Pohřben bude ve středu. Zda jeho pohřeb navštíví některý z českých ústavních činitelů, není zřejmé.

Čtěte:

Mladší z bratří Mašínů: Kvůli Havlovi komunismus v Česku jen kvete

Tady to skončí hodně špatně. Sestra Mašínů o Česku

Zemřel Ctirad Mašín. Zdrcení ministři: Proč se jen nedožil vyznamenání

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

22:37 Mám blbou zprávu... Babiš zúčtoval s kritiky a „napráskal“ Piráta. Nepotěší příznivce Zemana

Předseda vlády Andrej Babiš sepsal další provolání k národu známé pod značkou „čau lidi“. Tentokrát …