Havlíček a opozice: Dohodli jsme se na Dukovanech. Na Rusku a Číně

16.06.2021 10:52

Ministr průmyslu a obchodu, a také ministr dopravy a jeden z vicepremiérů Babišovy vlády Karel Havlíček (za ANO) spolu s představiteli obou opozičních volebních koalic předstoupili před kamery a oznámili, jak to bude s výstavbou nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Došlo i na vrbětickou kauzu. Pirát Třešňák se zlobil, že zatím nejsou ochráněny peněženky Čechů, Moravanů a Slezanů.

Havlíček a opozice: Dohodli jsme se na Dukovanech. Na Rusku a Číně
Foto: Screen ČT24
Popisek: Vláda ANO a ČSSD našla se dvěma opozičními koalicemi shodu na zákonu o Dukovanech

Anketa

Bojíte se negativních dopadů očkování proti covidu-19 na vaše zdraví?

72%
24%
hlasovalo: 8609 lidí

Karel Havlíček na tiskové konferenci oznámil, že Sněmovnou konečně projde legislativa spojená s výstavbou nového jaderného bloku v Dukovanech. Nejsilnější vládní strana ANO dospěla u tohoto zákona k dohodě s dvěma opozičními koalicemi – s koalicí Pirátů a STAN, a také s koalicí Spolu, tj. ODS, lidovci a TOP 09.    

„Z mého úhlu pohledu je to jeden z nejdůležitějších kroků pro to, abychom zvládli to, co jsme si vytyčili v rámci jízdního řádu na stálém výboru pro jádro. A dodal bych k tomu ještě poslední věc, že byl paralelně odsouhlasen text tzv. bezpečnostního dotazníku. Byl to ten očekávaný a potvrzující text od ministerstva vnitra a šesti úřadů tak, jak bylo přesně domluveno na posledním stálém výboru pro jádro,“ oznámil ministr s tím, že dotazník byl odeslán společnosti ČEZ a ta ho předá jednotlivým uchazečům.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura zdůraznil, že  obě opoziční koalice přistupovaly k otázce výstavby nového jaderného bloku konstruktivně, protože ji považují za klíčovou pro budoucnost České republiky – jen vyjadřovaly obavy o bezpečnost ČR, pokud by byly do tendru přizvány ruské a čínské firmy. A vláda ANO a ČSSD nakonec tyto obavy vyslyšela.

„Musím říct, že i ta smutná kauza teroristického útoku ve Vrběticích přispěla k tomu, že jsme s vládou našli dohodu v této otázce,“ pravil Stanjura. „Ten zákon potřebujeme i pro jednání s Evropskou komisí a musíme si upřímně přiznat, že to nebude jednoduché. Odpůrců jádra v Evropě je celá řada. A čím větší bude shoda na domácí politické scéně, tím větší je šance, že ten projekt prosadíme i v rámci Evropy,“ upozornil předseda poslaneckého klubu ODS.

Pirát Petr Třešňák zdůraznil, že koalice Pirátů a Starostů chápe jadernou energetiku jako nedílnou součást českého energetického mixu, ale i tak tento konkrétní zákon vidí i nadále jako problematický. „Protože pojistky na ochranu státního rozpočtu a peněženek občanů v zákoně stále obsažené nejsou a my nadále chceme s ministerstvem a senátory diskutovat o tom, jak ještě tuto oblast posílit v daném zákoně,“ řekl pirátský zákonodárce.

Havlíček poté přidal ještě pár slov k bezpečnosti Česka. Z hlediska ministra měl tuto bezpečnost zajistit bezpečnostní dotazník. „A vždycky platilo to, že stát může po doporučení bezpečnostních složek zatáhnout za záchrannou brzdu. I kdyby byl vypsán tendr. To, že došlo ke kauze Vrbětice, celou věc urychlilo,“ zaznělo od Havlíčka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

20:45 „Jebáj*m, kluci!“ Schillerová se vypravila do bašty socdem, na vlastní poslance kašlala. Babišovo hnutí sklízí výsměch

Je paradoxní, že se o tom redakce dozvěděla od zástupce ODS v Pardubicích. Řeč je o mediálně nezajím…