Heger chce zabránit privatizaci části nemocnic

25.08.2012 21:54

Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 hodlá zákonem upravit současné postavení nemocnic spojených s lékařskými fakultami.

Heger chce zabránit privatizaci části nemocnic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Leoš Heger

Přeměnou fakultních nemocnic na univerzitní by se měla příští týden zabývat vláda. Věcný záměr zákona počítá s tím, že univerzitní nemocnice budou neziskové a v zákoně bude pojistka proti jejich privatizaci. Do řízení nebudou zasahovat politici.

Ředitele by jmenovala správní rada složená ze zástupců školy, státu a kraje. V dozorčí radě by byli zástupci státu, školy a nově i zaměstnanců. Novinkou je možnost smluvních platů. Zákon by měl platit od roku 2014.Bez pomoci státu

"Nová právní úprava umožní, aby univerzitní nemocnice byly řízeny manažerským způsobem, kdy bude jednoznačně dána odpovědnost vedoucích pracovníků za hospodaření," uvádí se v materiálu pro vládu. Stát by tedy neručil za závazky univerzitní nemocnice a jejich hospodaření kvůli dluhům nedotoval, jek to dřív dělal u některých fakultních nemocnic.

Hlavní činností bude poskytování zdravotních služeb, spolupráce na praktické výuce zdravotníků a na vědecké a výzkumné činnosti.

Ministr Leoš Heger (TOP 09) se minulý týden s vládními legislativci shodl na kompromisu mezi tím, zda univerzitní nemocnice bude organizace nezisková sui generis (svého druhu), anebo organizace podle nového občanského zákoníku, který definuje nový typ neziskových organizací ve smyslu ústavů.

Vycházet se bude z druhé možnosti, chystaný zákon ale podrobněji rozvede obecná ustanovení občanského zákoníku, přitom zohlední i dohody ministerstva s univerzitami. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ann, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…