Heger potvrdil, že platy lékařů porostou pomaleji. Chce rok odklad

21.05.2012 22:39

Ministr zdravotnictví Leoš Heger připustil, že pravděpodobně nebude moci dostát svého slibu, aby v příštím roce vzrostly platy lékařů na trojnásobek průměrné mzdy. Chce prý jednat o odkladu o jeden rok.

Heger potvrdil, že platy lékařů porostou pomaleji. Chce rok odklad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Leoš Heger
reklama

"Bude určitě z naší strany snaha jednat o prodloužení toho termínu o rok, bude-li ta hospodářská situace příznivá aspoň trošku,“ uvedl v rozhovoru pro ČT Leoš Heger. Potřebné tři miliardy korun prý chybí.

Prodloužení termínu se však vůbec nelíbí předsedovi Lékařského odborového klubu Martinu Engelovi. Ten nyní varuje ještě většími protesty, než bylo loňské „Děkujeme, odcházíme“. Díky tomu se platy lékařů výrazně zvýšily.

V roce 2010 bral průměrný nemocniční lékař 50 tisíc korun hrubého, loni to bylo ale už 60 tisíc. Engel si představuje na rok 2013 zvýšení až na 75 tisíc korun. Pokud k tomu nedojde, hrozí protesty.

"Budou muset být podstatně radikálnější, než tomu bylo dosud. Nemůže to být v úrovni happeningů," uvedl v ČT.

Loni lékaři na svých akcích hrozili, že pokud nedostanou vyšší platy, odejdou do zahraničí. Dohoda mezi Engelem a Hegerem nakonec mnohé z nich přesvědčila, aby zůstali. V Německu přitom pobírá průměrný kvalifikovaný lékař 150 tisíc měsíčně.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

4:44 Prší a venku se setmělo, tato noc nebyla krátká. Šlachtovo politické angažmá budí ze snů. Jde o vysoké politiky. Modré, oranžové, rudé

Posledních několik týdnů se celkem živě spekuluje o tom, že by někdejší ředitel ÚOOZ Robert Šlachta …