Hejtman Hašek jezdí s modrými světly. Prý nezákonně

12.09.2014 17:28

Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) si v minulých týdnech pořídil prostřednictvím krajské záchranné služby černý služební superb s modrými výstražnými světly, zjistila MF Dnes. Na auto s výstražnými světly však jako hejtman nemá podle zákona nárok. S tím nepočítá ani novela zákona, kterou Ministerstvo dopravy poslalo do mezirezortního řízení, řekl ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Používání výstražných světel se nelíbí ani premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD).

Hejtman Hašek jezdí s modrými světly. Prý nezákonně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek

Mluvčí kraje Denisa Kapitančiková původně sdělila, že auto slouží výhradně pro potřeby integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje, Hašek s ním však například ve středu vyrazil na pracovní oběd do Tišnova. Hašek posléze podal další vysvětlení. „Vozidlo záchranné služby je součástí integrovaného záchranného systému. Já jsem jako hejtman šéfem tohoto systému 24 hodin denně. Nemohu dopředu vědět, kdy a kde může nastat mimořádná situace či okolnost, kterou budu muset nutně řešit," sdělil.

Opora v zákoně mu však chybí, ač se ho dnes ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) zastal. „Hejtmani, kteří plní roli krizového řízení v rámci povodní nebo jiných podobných situací, by měli mít možnost používat výstražné zařízení," řekl ČTK. Jenže v návrhu zákona, který má v gesci jeho ministerstvo, hejtmani opět chybí. Naopak se rezort snaží omezit udělování výjimek a navrhuje vzít možnost využívat majáček dopravním podnikům, kynologům a horské službě.

Svého stranického kolegu a rivala kritizoval i premiér

Haška zkritizoval i premiér Sobotka. Modrá výstražná světla a majáky na autech by se podle něj měla využívat pouze v situacích, které jasně určuje zákon. Zdůraznil, že není znalec předpisů, ale domnívá se, že je lze použít jen v případech, kdy záchranáři míří na místo, kde se stala nehoda, havárie nebo jiná pohroma. „V jiné souvislosti si myslím, že to problém je," řekl dnes ČTK Sobotka.

Původně měl mít Hašek na střeše i klasický modrý majáček, jenže to mu úředníci brněnského magistrátu neschválili při zápisu do technického průkazu. Do něj se musí zanést jakékoliv změny, které mění rozměry vozidla. Úředníci by museli zdůvodnit, jak je možné, že obyčejný černý vůz má majáček. Záchranná služba proto žádost o zápis do technického průkazu stáhla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

22:10 Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

Další předvolební debata Radiožurnálu je za námi. Ve čtvrtek ve studiu usedli Josef Nerušil (Svoboda…