Hejtman Zimola odmítl průzkum nalezišť zlata v kraji. Nechce zplundrovat krajinu

26.04.2014 10:37

Jihočeský kraj odmítl průzkum možných nalezišť zlata a wolframu v lokalitách Kovářova a Sepekova na Písecku. Podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) není vhodná doba na podobné projekty. Po zvážení záměru prý výrazně převažovala negativa spojená s průzkumem nad pozitivy. Proti průzkumu se postavily i obce.

Hejtman Zimola odmítl průzkum nalezišť zlata v kraji. Nechce zplundrovat krajinu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Jiří Zimola
reklama

„Je sice fajn vědět, že nejsme úplně chudý kraj. Ale myslím si, že by nemělo být cílem zplundrovat celou krajinu. Pokud tam to bohatství skutečně je, jsme pro spíš jej zachovat," řekl novinářům Zimola. Dodal, že na krajskou radu, která následně průzkum zamítla, se obrátili starostové Sepekova a Kovářova. S průzkumem rovněž nesouhlasí.

Zimola se domnívá, že stejný postoj se dá očekávat od vlády. Jihočeský kraj jí své stanovisko přeposlal. „Věříme, že i vláda průzkum na Písecku odmítne," řekl Zimola. Zatím nikdo neví, o jak velké ložisko vzácných kovů by šlo. Mohl by to prozradit až průzkum. „Možná by se nakonec ukázalo, že to není vůbec ekonomicky zajímavá záležitost. Ale my primárně nechceme povolit průzkum, protože by se jednalo o zátěž pro obce," řekl Zimola.

Poslanecká sněmovna uložila před měsícem vládě, že by měla deklarovaný zákaz těžby zlata v Česku kvůli ekologickým dopadům zapracovat do surovinové politiky státu i do příslušných zákonů. Sněmovna tak reagovala mimo jiné na snahy těžebních společností získat povolení k průzkumu těžby zlata ve 13 českých lokalitách včetně Kašperských hor nebo Jeseníků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jno, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

9:06 Pirátský europoslanec se chlubí, jak nám v Bruselu zavařil kvůli Xaverovi s Lipovskou. Chce přimět Jourovou, aby začala konat

Zvoleni ekonomky Hany Lipovské, moderátora Luboše Xavera Veselého a publicisty Pavla Matochy do Rady…