Herman chtěl přidat na kulturu. A dostal ještě méně než minule

10. 5. 2014 17:31

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) stanovil jako prioritu pro svůj rezort navýšení peněz ze státního rozpočtu pro kulturu a tento požadavek prosadil i do koaliční smlouvy. Jenže narazil. V návrhu rozpočtu na příští rok nejenže nejsou slibované peníze, ale oproti letošku je jich tam ještě méně. Informuje o tom Český rozhlas.

Herman chtěl přidat na kulturu. A dostal ještě méně než minule
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman
reklama

Rezort by podle Hermana potřeboval o více než dvě a čtvrt miliardy navíc oproti letošnímu rozpočtu, tedy přes dvanáct miliard. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) mu ale zatím nabízí pouze osm. 

„Využil jsem tohoto času k tomu, abych vedle plnění operativních povinností nastavil efektivní chod Ministerstva kultury," bilancuje Herman na oficiálních stránkách ministerstva. K nedostatku financí se odmítá vyjádřit.

Němcová: Herman by neměl ustupovat

Poslankyně za ODS Miroslava Němcová Hermanovi doporučuje, aby o peníze ještě bojoval. „Pan ministr musí být důrazný, ve vládě si musí o ty peníze říct a musí zabojovat. Nemám dojem, že v této oblasti udělal pan ministr nějaké fatální, špatné kroky. Doufám, že i ta věc, která se teď děje kolem Národní galerie, tedy jmenování jejího nového šéfa, proběhne už v klidu, že se už tahle kapitola uzavře,“ míní a dodává, že Herman je lepším ministrem než jeho předchůdce Jiří Balvín. 

Tomu, že vládní koalice nakonec splní slib a navýší finance na kulturu na jedno procento státního rozpočtu, věří i ředitel Národního divadla Jan Burian.  „Předložil jsem nějakou koncepci rozvoje Národního divadla a v posledních dnech i finanční plán s nějakými prioritami, který například počítá s navýšením mezd kolektivních těles, což je nesmírně důležitá věc nejen pro zachování, ale taky kvalitní provoz Národního divadla v budoucnosti,“ sdělil Českému rozhlasu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

15:19 Kalousek „ukradl“ ve Sněmovně ceduli „All Lives Matter“. Třikrát

Miroslav Kalousek v Poslanecké sněmovně rušil projev poslance Lubomíra Volného. Třikrát mu odcizil t…