Herman nad první Havlovou lavičkou na Slovensku: Ideály roku 1989 zůstávají platné, i přes současnou smutnou realitu

09.06.2018 21:34

Na Slovensku byla ve středu v Košicích odhadlena první lavička Václava Havla. Dosud bylo podobných laviček ve světě celkem čtyřiadvacet, v Česku patnáct, na Slovensku však nebyla žádná. Slavnosti se zúčastnil i místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman, jenž nad lavičkou pronesl projev. Podle něj lavička symbolizuje demokratický dialog a hodnoty, které Václav Havel reprezentoval.

Herman nad první Havlovou lavičkou na Slovensku: Ideály roku 1989 zůstávají platné, i přes současnou smutnou realitu
Foto: Vít Hassan
Popisek: Bývalý ministr kultury Daniel Herman na sjezdu KDU-ČSL
reklama

Za českou stranu byli na slavnostním odhalení přítomni někdejší kancléř Václava Havla Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Daniel Herman. Spolu s košickým viceprimátorem Martinem Petruškem odhalili typický kruhový stoleček s lípou zasazenou uprostřed a k tomu dvě křesla zdobená sklářskými ornamenty.

„Symbolizují demokratický dialog a hodnoty, které Václav Havel reprezentoval, svobodu, demokracii a česko-slovenskou vzájemnost,“ řekl ve své úvodní řeči při slavnostním aktu nad lavičkou místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman. „I přes smutnou realitu našich současných politických poměrů zůstávají ideje Listopadu 1989 i česko-slovenské vzájemnosti živé. Svoboda a odpovědnost, ideály let 1918 i 1989 zůstávají i dnes platné,“ dodal Herman.

Lavičky mají vytvořit síť míst ve veřejném prostoru, která mají sloužit k setkávání a vedení dialogů a debat. Hosté se během slavnostního aktu zamýšleli nad současnou situací v Evropě i v jednotlivých zemích, přičemž apelovali na zlepšení vzájemného dialogu i současné politické situace. „Tak, jak u této lavičky budou sedávat lidé, jsme s Havlem často seděli a hovořili o boji za svobodu v našich zemích. Spolu s Václavem jsme bojovali o to, abychom byli všichni svobodní. Tuto svobodu jsme vám zanechali a podívejte se, jak jste s ní naložili,“ uzavřel bývalý vůdce protikomunistického hnutí v Polsku a pozdější prezident Lech Walesa.

U slavnostní akce odhalení pětadvacáté lavičky Václava Havla v Košicích nechyběli bývalí vrcholní politici a reprezentanti kultury. Lavičky z dílny Bořka Šípka jsou rozmistěny na různých místech po celém světě. První z nich byla instalována před pěti lety ve Washingtonu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

8:03 Aňa Geislerová: Všichni dnes mají názor. Špatně! A já si můžu prskat, jak chci

Herečka Aňa Geislerová ve včerejším Interview ČT24 zakončila sérii rozhovorů o minisérii Božena. Při…