Herman nad první Havlovou lavičkou na Slovensku: Ideály roku 1989 zůstávají platné, i přes současnou smutnou realitu

09.06.2018 21:34

Na Slovensku byla ve středu v Košicích odhadlena první lavička Václava Havla. Dosud bylo podobných laviček ve světě celkem čtyřiadvacet, v Česku patnáct, na Slovensku však nebyla žádná. Slavnosti se zúčastnil i místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman, jenž nad lavičkou pronesl projev. Podle něj lavička symbolizuje demokratický dialog a hodnoty, které Václav Havel reprezentoval.

Herman nad první Havlovou lavičkou na Slovensku: Ideály roku 1989 zůstávají platné, i přes současnou smutnou realitu
Foto: Vít Hassan
Popisek: Bývalý ministr kultury Daniel Herman na sjezdu KDU-ČSL

Za českou stranu byli na slavnostním odhalení přítomni někdejší kancléř Václava Havla Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Daniel Herman. Spolu s košickým viceprimátorem Martinem Petruškem odhalili typický kruhový stoleček s lípou zasazenou uprostřed a k tomu dvě křesla zdobená sklářskými ornamenty.

„Symbolizují demokratický dialog a hodnoty, které Václav Havel reprezentoval, svobodu, demokracii a česko-slovenskou vzájemnost,“ řekl ve své úvodní řeči při slavnostním aktu nad lavičkou místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman. „I přes smutnou realitu našich současných politických poměrů zůstávají ideje Listopadu 1989 i česko-slovenské vzájemnosti živé. Svoboda a odpovědnost, ideály let 1918 i 1989 zůstávají i dnes platné,“ dodal Herman.

Lavičky mají vytvořit síť míst ve veřejném prostoru, která mají sloužit k setkávání a vedení dialogů a debat. Hosté se během slavnostního aktu zamýšleli nad současnou situací v Evropě i v jednotlivých zemích, přičemž apelovali na zlepšení vzájemného dialogu i současné politické situace. „Tak, jak u této lavičky budou sedávat lidé, jsme s Havlem často seděli a hovořili o boji za svobodu v našich zemích. Spolu s Václavem jsme bojovali o to, abychom byli všichni svobodní. Tuto svobodu jsme vám zanechali a podívejte se, jak jste s ní naložili,“ uzavřel bývalý vůdce protikomunistického hnutí v Polsku a pozdější prezident Lech Walesa.

U slavnostní akce odhalení pětadvacáté lavičky Václava Havla v Košicích nechyběli bývalí vrcholní politici a reprezentanti kultury. Lavičky z dílny Bořka Šípka jsou rozmistěny na různých místech po celém světě. První z nich byla instalována před pěti lety ve Washingtonu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

17:25 Šokující příběhy z uranových dolů na Jáchymovsku. Tajná dohoda se SSSR z roku 1945. Hrozil mezinárodní skandál. Historik ohromil publikum

REPORTÁŽ Před třiceti lety zanikla StB a stále je co objevovat, zejména hrůzy. „Už za svou touhu po …