Média jako likvidátor normality tohoto světa, ale i jako oběť koronavirové krize, navrch dvojí metr televizního radního. Tak vypadá přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdne. „V tom minulém jsme se zevrubně věnovali nesmyslům, které s postmoderní brizancí likvidují normalitu z našeho světa, tu pod vlajkou LGBT nátlaku na tradiční rodinu, tu pod hesly o oživeném protičernošském rasismu. Dnes přidáme do tohoto kotle další aktuální zprávu vzešlou přímo z mediálního světa, a to rovnou z jeho nejvyšších pater. Jak ve středu informovaly Novinky, v reakci na současné protesty proti údajné rasové nerovnosti v USA a aktivity hnutí Black Lives Matter (BLM) oznámila řada amerických médií, že slovo ‚Black‘ (černý) budou psát s velkým písmenem. Liší se však v tom, zda budou psát s velkým písmenem i slovo ‚bílý‘,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Tato věru „potřebná“ disputace probíhá v kontextu celosvětového geopolitického neklidu. „Ale i zuřící studené války proti Rusku, ekonomických katastrof a blížícího se rozpadu EU, která, jak ukázal nedávný nekonečný a s jen velmi chabou plichtou v závěru ukončený summit o koronavirové kompenzaci, není schopna dohody ani o tom, zda je den, či noc, jen na tom, kdy se bude konat další žranice alias summit. Podobně je to i s debatou o velkých a malých písmenech. Vedle té o slovu b(B)lack je to i polemika o tom, jak psát slovo white/White, tedy bílý. Zatímco například CNN, Fox News a další média budou psát i slovo „Bílý“ s velkým počátečním písmenem, přičemž jejich názor podporuje i Národní asociace černých žurnalistů a řada černošských akademiků, média jako New York Times, USA Today či NBC News budou referovat o běloších s malým písmenem,“ upozorňuje mediální analytik.
Velké písmeno by mohlo legitimizovat názory bělošských rasistů
Na stranu druhých jmenovaných se nyní přidala i americká tisková agentura AP. „Souhlasíme, že barva pleti bílých lidí hraje roli v systémové nerovnosti a nespravedlnosti, a chceme, aby naše žurnalistika tento problém do hloubky zkoumala,“ uvedl viceprezident AP John Daniszewski. „To je fráze tak prázdná, až v ní je průvan. Vzápětí ale padla věta, která to má vyjasnit: ‚Psát slovo ‚White‘ s velkým písmenem by mohlo legitimizovat názory bělošských rasistů, kteří toto slovo s velkým písmenem používají,‘ dodal Daniszewski. ‚Bílí nereprezentují sdílenou kulturu a historii způsobem, jak je to v případě černých,‘ zdůvodnil zase své rozhodnutí psát ‚bílí‘ s malým písmenem deník New York Times,“ poukazuje Petr Žantovský na to, čím vším se užití malého písmena zdůvodňuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník