Hilšer ocenil vládu za víza pro pronásledované Rusy a Bělorusy

20.5.2022 10:34 odp.

Senátor a kandidát na prezidenta Marek Hilšer se na serveru Aktuálně.cz zaměřil na skutečnost, že vláda se rozhodla udělovat dlouhodobá víza Rusům a Bělorusům, kteří byli pronásledováni kvůli kritice režimů ve svých zemích.

Hilšer ocenil vládu za víza pro pronásledované Rusy a Bělorusy
Foto: Hana Brožková
Popisek: Marek Hilšer

„I v Rusku a Bělorusku máme spojence,“ píše Marek Hilšer k rozhodnutí vlády. Dlouhodobá víza by měla být udělována novinářům a obráncům lidských práv – stejně tak i vědcům, učitelům, historikům a umělcům, kteří jsou pronásledováni kvůli kritice režimů ve svých zemích. V Česku by pak mohli díky zázemí pokračovat ve své práci. 

 „Je důležité, že vláda udělala tento krok a ministerstva zahraničí a vnitra tak dokázala zareagovat na podněty z parlamentu a od občanské společnosti, například i od platformy Přátelé svobodného Ruska, které jsem spoluzakladatelem a která propojuje české poslance, senátory a nevládní organizace,“ poznamenal k tomu Hilšer. 

„Jsou to vlastně naši spojenci, kteří chtějí svou zemi zbavit diktátorů, nebezpečných, jak dnes vidíme, pro celou Evropu. Společně věříme, že se jednou tito lidé budou moci domů vrátit a podílet se na nutných společenských změnách,“ zmínil dále Hilšer.

Závěrem pak poznamenal, že Česká republika může navázat na tradici tzv. Ruské pomocné akce prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, která se tímto programem rozhodla pomoci desetitisícům a statisícům Rusů, Bělorusů i Ukrajinců a dalším příslušníkům národů žijícím v bývalém carském Rusku, kteří vystupovali proti bolševikům.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

18:20 „Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

Někdejší elitní policista Robert Šlachta, který se proslavil především policejním zásahem na Úřadu v…