Historik Krystlík Čechům: Vy jste schopni si v přímé volbě zvolit na Hrad i prostitutku

31.12.2017 13:30

Rok 2018 je mimo jiné rokem, v němž si podruhé v přímé volbě zvolíme prezidenta. Historik Tomáš Krystlík se však lidem rozhodl vysvětlit, že je vlastně úplně jedno, koho si vybere za hlavu státu. Vzhlížení národa k českému prezidentovi je podle jeho názoru jen projevem nedostatku sebevědomí Čechů, Moravanů a Slezanů.

Historik Krystlík Čechům: Vy jste schopni si v přímé volbě zvolit na Hrad i prostitutku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancelář prezidenta republiky

Historik Tomáš Krystlík se domnívá, že je vlastně úplně jedno, kdo bude českým prezidentem.

„Masaryk, ač nevybaven podle československé ústavy prakticky žádnými pravomocemi, nám suploval císaře pána. Tato role prezidenta se v ČR udržela dodnes. Obyvatelstvo není natolik sebevědomé, aby se bez postavy vladaře obešlo, což mimoděk potvrzují zaryté spory, kdo vlastně se jím má v brzkých volbách stát,“ napsal Krystlík.

Celé vyjádření historika naleznete zde

Prezident republiky má přitom podle Ústavy ČR jen málo pravomoci. Přijímá velvyslance, klade věnce a pravda je, že kupříkladu jmenuje členy Bankovní rady České národní banky. O zahraniční politice České republiky však rozhoduje vláda, nikoli prezident. Totéž platí o domácí politice. Tam hraje prezident taktéž druhé housle, pokud zrovna není těsně po volbách nebo není na obzoru nějaká politická krize. Důkazem může být už to, že prezident sice může vetovat parlamentem přijaté zákony, ale k přehlasování jeho veta stačí 101 poslanců.

Je sice pravda, že máme přímou volbu prezidenta, ale ta je podle Krystlíka v podstatě zbytečná, protože se díky ní může stát hlavou českého státu třeba i prostitutka.

„Pomiňme nesystémovou přímou volbu prezidenta, která umožňuje obyvatelstvu si zvolit fotbalového brankáře nebo bývalou prostitutku prezidentem, a pokusme se o definici kvalitního prezidenta republiky. Tím je takový, o kterém se téměř nepíše a není vidět v televizi, což je symptom toho, že svou prezidentskou funkci zvládá skvěle. Příklad? Jan Stráský coby zastupující prezident za abdikovavšího Václava Havla. O něm nebylo téměř ani vidu, ani slechu,“ uzavřel historik.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladí si vždy mysleli, že umí a chápou lépe než staří. Historik Kopica o Gretě, demokracii i totalitě

4:59 Mladí si vždy mysleli, že umí a chápou lépe než staří. Historik Kopica o Gretě, demokracii i totalitě

JINÝMA OČIMA „Dějiny jsou učitelkou života - každý to heslo zná, ale nikdo se jím neřídí. Člověk kli…