Historik vychválil svatého Václava. Dokázal se prý dohodnout se sousedy a ukotvil zemi na Západě. A pomluvy současného prezidenta to nezmění

28.09.2015 21:02

Historik Jaroslav Šebek vysvětluje, proč má i dnes smysl slavit svátek sv. Václava, možná dokonce více než v minulosti. V souvislosti s českým patronem se kriticky vyjádřil na adresu prezidenta Miloše Zemana.

Historik vychválil svatého Václava. Dokázal se prý dohodnout se sousedy a ukotvil zemi na Západě. A pomluvy současného prezidenta to nezmění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pomník svatého Václava na Václavském náměstí

Kníže Václav se snažil co nejvíce posílit české knížectví, aby ho jeho potomci mohli dále rozvíjet. Šlo mu i o ideové posílení legitimity tohoto územního celku. To je důvod, proč je na místě slavit svátek nejvýznamnějšího českého světce i dnes. I dnes se ptáme po kořenech naší identity a hledáme nějaké pevnější body v nejisté době. V glose pro Reflex.cz proto historik Šebek konstatuje, že v českých dějinách sehrál tento kníže důležitou roli, ačkoli byl v různých historických epochách jeho obraz i zneužíván.

„Václava jako zemského patrona zasáhlo navíc mnohé zmatení pojmů kolem jeho osoby. Přispěl k nim i současný prezident, který označil slavení 28. září za připomínání servility a kolaborace, ačkoli středověký vládce mohl své zneužití českými fašisty a nacistickými okupanty ve 20. století těžko ovlivnit, poznamenává autor.

Celý text naleznete zde

Kníže se přitom snažil dospět k rozumným dohodám se svými sousedy. Snažil se nás tak ukotvit v tehdejší vyspělé Evropě. I dnešní pojetí češství bychom měli opřít o duchovní a humanistické hodnoty.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

14:42 Dvořákovy podivné kroky. Lipovská přitvrdila. Co zatím nezaznělo

Trestní oznámení na Petra Dvořáka, Jaromíra Soukupa a další. Podezření z milionových podvodů. Členka…