Hlas odporu proti dohodě s Tureckem: Roman Šmucler, Klára Samková i Jakub Janda

30. 11. 2015 11:02

Uzavření dohody zemí EU s Tureckem, podle níž Unie této zemi poskytne tři miliardy eur k tomu, aby mohla lépe zvládat situaci s více než dvěma miliony uprchlíků na svém území, ostře kritizoval mluvčí think tanku Evropské hodnoty Jakub Janda a lékař, podnikatel a moderátor Roman Šmucler. Advokátka Klára Samková pak na svém facebookovém profilu kritizovala českého premiéra Bohuslava Sobotku za to, že přislíbil, že na uvedenou pomoc Turecku naše země přispěje 400 miliony korun.

Hlas odporu proti dohodě s Tureckem: Roman Šmucler, Klára Samková i Jakub Janda
Foto: Archiv JJ
Popisek: Jakub Janda, aktivista z lobistického spolku Evropské hodnoty

Podle Jandy je závažnou chybou Turecku otevírat další přístupové kapitoly jen na základě handlu, nikoliv na základě plnění podmínek. „Další přesidlování statisíců lidí z Turecka naplno rozštěpí středovýchodní a západní Evropu,“ obává se Janda.

Podle něj uzavřená dohoda Evropě ulehčí jen na pár týdnů, ale zatíží nás na dlouhé roky. „Dáváme Erdoganovi do ruky karty, kterými nás za čas bude vydírat. Opět hledáme cesty, jak si řešení migrační krize oddálit, tentokrát snahou koupit si čas handlem s pragmatickým poloautoritářem,“ dodal Janda.

EU nedokáže udělat, co je správné

Šmucler zase ironicky pogratuloval Turecku: „Evropa přijímá uprchlíky z Turecka (tam vesměs byli, než šli do Evropy, Syřané už pár let). Turecko je sem poslalo, teď bude za odměnu dostávat peníze (zas a znova, kdy si řekne), které použije, jak uzná,“ posteskl si. Podle Šmuclera EU nedokáže udělat, co je správné. „Jednat, jak vlastně koná ČR. Peníze dát ne Turkům, ale lidem v uprchlických táborech, tam se o ně starat, pomáhat lidem bránit svoji zem. A eura dejme na pohraničníky na hranice s Tureckem – pozemní a námořní – a krize skončí do týdne,“ domnívá se Šmucler.

Sobotka včera v Bruselu při příchodu na summit EU–Turecko řekl, že pokud bude záměr potvrzen, což se nakonec stalo, bude to pro naši zemi znamenat v příštím roce mezi 300 až 400 miliony korun z českého rozpočtu. Stejnou částku předpokládá také v roce 2017.

Proti tomu se na sociální síti ostře ohradila advokátka Klára Samková. „Vážení důchodci, dovoluji si vám navrhnout, abyste propříště skutečně zvážili volit sociální demokracii a jmenovitě pana Sobotku. Ovšem kobliháři s přívěskem (rozuměj – KDU) jsou taky na tapetě. Těchto 400 milionů je VAŠICH, a nikoliv islámských vyděračů vyprodukovaných Tureckem, zprivatizovaným Erdoganem!“ uvedla.

Česko by mělo zaplatit Turecku asi 675 milionů Kč

Evropská unie hodlá Ankaře poskytnout celkem tři miliardy eur (asi 81 miliard Kč). Z unijního rozpočtu má jít 500 milionů eur, na zbytek se mají složit členské země EU.

Evropská komise ale navrhovala rozložení částky do dvou let a její naplnění podle podobného vzorce, jaký je používán v případě unijního rozpočtu. Na Česko by tak ze 2,5 miliardy eur za dva roky připadalo přibližně 25 milionů eur (tedy asi 675 milionů Kč). Největší podíl by měl přijít z Německa, Británie, Francie, Itálie a Nizozemska.

„Česká republika počítá s tím, že finanční prostředky uvolní ve dvou letech. Mimo jiné proto, že také chceme vidět reakci turecké strany,“ řekl novinářům český premiér.

Turecko by mělo zakročit proti pašerákům lidí

Je totiž podle něj potřeba, aby také Turecko splnilo svou část dohodnutého společného akčního plánu. „Očekáváme, že Turecko zasáhne proti převáděčům a pašerákům lidí na svém západním pobřeží, tam zatím mají naprosto volný prostor,“ připomněl Sobotka. Turci by také měli být schopni navracet migranty bez práva na azyl do zemí původu či zpřísnit režim na hranicích tak, aby byli schopni migrační toky regulovat.

V rozhovoru s českými novináři před odletem do Bruselu Sobotka zdůraznil, že především by Turecko mělo začít regulovat migraci na svém území. „To znamená, že by nemělo docházet k tomu, že Turecko nebude mít funkční hranice například se zeměmi, jako jsou Irák, Sýrie nebo Írán,“ prohlásil předseda české vlády.

Podle Sobotky je také nepřípustné, aby Turecko přihlíželo tomu, jak na jeho západní hranici působí pašeráci lidí, kvete například prodej gumových člunů a jak pašeráci lidí inkasují obrovské částky od uprchlíků za přepravu na řecké ostrovy.

„Pokud toto všechno bude fungovat, pak si myslím, že může být poskytnuta příslušná podpora,“ řekl Sobotka.

Celé znění příspěvku Jakuba Jandy na sociální síti:

Je závažnou chybou Turecku otevírat další přístupové kapitoly jen na základě handlu, nikoliv na základě plnění podmínek.

Další přesidlování statisíců lidí z Turecka naplno rozštěpí středovýchodní a západní Evropu.

Uděláme dohodu, která nám uhlečí na pár týdnů, ale zatíží nás na dlouhé roky. Dáváme Erdoganovi do ruky karty, kterými nás za čas bude vydírat.

Opět hledáme cesty, jak si řešení migrační krize oddálit, tentokrát snahou koupit si čas handlem s pragmatickým poloautoritářem.

Celé znění příspěvku Romana Šmuclera na sociální síti:

Gratuluji Turecku!! Evropa přijíma uprchlíky z Turecka (tam vesměs byli, než šli do Evropy Syřané už pár let). Turecko je sem poslalo, teď bude za odměnu dostávat peníze (zas a znova, kdy si řekne), které použije, jak uzná... Tak vypadá schopná politika. EU nedokáže udělat, co je správné. Jednat, jak vlastně koná ČR. Peníze dát ne Turkům ale lidem v uprchlických táborech, tam se o ně starat, pomáhat lidem bránit svoji zem. A eura dejme na pohraničníky na hranice s Tureckem- pozemní a námořní- krize skončí do týdne.

Celé znění příspěvku Kláry Samkové na sociální síti:

Vážení důchodci, dovoluji si vám navrhnout, abyste pro příště skutečně zvážili volit sociální demokracii a jmenovitě pana Sobotku. Ovšem kobliháři s přívěskem (rozuměj - KDU) jsou taky na tapetě. Těchto 400 milionů je VAŠICH a nikoliv islámských vyděračů vyprodukovaných Tureckem, zprivatizovaným Erdoganem!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

20:16 Eurošprcka a Dublin IV: Kalouskova věta o Czexitu vyvolala vážnou reakci

Po opuštění EU bychom v případě, že zůstaneme na evropském společném trhu, museli stejně dodržovat e…