Hlas z MF Dnes: Komunismus před šestašedesáti lety začal. A dosud neskončil

25. 2. 2014 8:38

V den 66. výročí převzetí moci komunisty píše redaktor MF Dnes Luděk Navara o tom, že komunismus před šestašedesáti lety začal, ale dosud neskončil. Za téměř symbolický vzkaz považuje novinář rozhodnutí soudu, jenž potvrdil tresty v případu tří bývalých příslušníků StB, kteří v červnu 1989 unesli a zbili tehdejšího disidenta Petra Placáka.

Hlas z MF Dnes: Komunismus před šestašedesáti lety začal. A dosud neskončil
Foto: Irena Ševelová
Popisek: Členové Konzervativní strany v Brně u památníku obětem komunismu
reklama

Anketa

Který politik je váš nejoblíbenější?

21%
5%
3%
10%
39%
2%
11%
hlasovalo: 8021 lidí

Městský soud v Praze rozhodl, že případ není promlčený. Dvěma ze tří „přisluhovačů minulého režimu" soud uložil trest vězení, třetí vyvázl s podmínečným trestem. Pro Petra Placáka je toto rozhodnutí zadostiučiněním. Ale co to znamená pro nás ostatní, ptá se Luděk Navara.

Někdo prý řekne, že nic, protože šlo o jejich soukromou válku. Jiný to prý ale může vidět jinak: Na světě nejsou soukromé války. „Možná ten vzkaz od soudu zní takto: Stejně jako nebyl promlčený případ Placák, není promlčená ani naše komunistická minulost, která začala tak dávno," píše autor komentáře.

Komunismus nás podle redaktora zasáhl mnohem více, než sami tušíme, a hlouběji, než cítíme. „Jsme děti minulého režimu i tehdy, když si na něj sotva vzpomínáme. Není to promlčená minulost, stejně jako to není minulost za tlustou čarou," podotýká Navara.

Nepromlčení. Klíč k pochopení a k budoucnosti

Boj za demokratické hodnoty nikdy nemůže skončit. Proto je prý dobré, když si připomínáme, jak snadno v únoru 1948 padl demokratický režim. To výročí je podle Navary důležité pro budoucnost, nikoli pro minulost.

Dějiny tyranií nejsou podle autora nikdy jen dějinami tyranií, ale i dějinami těch, kteří se tyraniím (ne)stavěli na odpor. Jeden tyran prý vždy otevírá cestu jinému. To je podle redaktora součástí poselství „února 1948": Nesvobodné režimy se navzájem posilují, i když to tak nemusí vypadat na první pohled.

Klíčem k pochopení toho všeho je prý „nepromlčení" v tom nejširším slova smyslu. „Stejně jako jsou zločiny, které nejde nestíhat, jsou dějinné události, kterými se nelze nezabývat: Nezkoumat je a nehledat v nich klíč k budoucnosti, i když to někdy na první pohled vypadá jako naprostá ztráta času," uzavírá Luděk Navara pro MF Dnes.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…