Hlavní výhodou eura je ochrana před spekulanty, míní prezident Zeman

24.04.2013 14:10

Hlavní výhodou zavedení jednotné evropské měny euro je ochrana před útoky finančních trhů na národní měnu. V projevu před podnikateli ve Vídni to dnes prohlásil český prezident Miloš Zeman, jenž nedávno uvedl, že Česko by se mohlo členem eurozóny stát během pěti let. Zeman se rovněž vyslovil pro hlubší ekonomickou spolupráci mezi Českem a Rakouskem.

Hlavní výhodou eura je ochrana před spekulanty, míní prezident Zeman
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

"Nemyslím si, že hlavním důvodem pro euro jsou transakční náklady. Hlavním argumentem pro euro je, že euro je kromě amerického dolaru a možná japonského jenu měnou, na kterou spekulanti nedokážou úspěšně zaútočit," řekl Zeman, jenž dnes končí dvoudenní návštěvu Rakouska.

Euro jako výhoda pro exportéry

Český prezident připomněl aktivity finančníka George Sorosa, který v 90. letech vydělal na poklesu britské libry. "Soros se stal milionářem právě po těchto spekulacích," poznamenal Zeman. Euro podle něj dává exportérům jistou garanci, že podobné spekulace nebudou úspěšné. "Každý, kdo říká, že národní měna je faktorem stability, nechápe, že je vcelku možné, že se může objevit nový Soros. V takové situaci bude (národní) měna zničena," řekl.

V alpské republice se na rozdíl od Česka platí eurem. Česká vláda konkrétní datum vstupu země do eurozóny dosud nestanovila.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tohle neokecáte, užiteční idioti. Petr Žantovský rozdrtil výklad vrchního elfa, jak cenzurou bojuje za svobodu slova. A došlo i na „profesionálního zetě“

7:41 Tohle neokecáte, užiteční idioti. Petr Žantovský rozdrtil výklad vrchního elfa, jak cenzurou bojuje za svobodu slova. A došlo i na „profesionálního zetě“

TÝDEN V MÉDIÍCH Komentář Jana Sokola ke kauze bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že jde…