Hovězí dražší o 117 Kč, vepřové o 90 Kč, kuřecí o 42 Kč. V EU se už vážně chystá zdražení masa

11.2.2020 2:00 odp.

AKTUALIZOVÁNO 12.2.: Ze skupiny europoslanců z frakce Zelení/EFA kolem Base Eickhouta vzešel návrh na zdražení masa. „Frakce Zelených (tam jsou čeští Piráti) a socialistů v Evropském parlamentu začaly projednávat klimatickou daň na maso, jejímž cílem je drasticky snížit jeho konzumaci v celé Unii,“ uvedl ve svém příspěvku na facebooku Institut 2080. Hovězí má zdražit o 117 Kč, vepřové o 90 Kč a kuřecí o 42 Kč. Přečtěte si, co se chystá. Server Euractiv dne 12. 2. 2020 přišel s vysvetlením svého článku, který nejdříve nesl nejasný a matoucí titulek. Na základě upřesněných informací jsme upravili úvodní větu perexu.

Hovězí dražší o 117 Kč, vepřové o 90 Kč, kuřecí o 42 Kč. V EU se už vážně chystá zdražení masa
Foto: Repro Europarlament
Popisek: Europarlament

Skupina zákonodárců z řad Zelených a socialistů 5. února v Evropském parlamentu podpořila výsledky zprávy na zahajovací akci v Evropském parlamentu a vyzvali, aby nový způsob oceňování masa byl začleněn do Evropské zelené dohody a do nové potravní politiky EU, strategie „Farm to Fork“ (F2F).

Informoval o tom server EURACTIV. Cílem je, aby maso bylo zatíženo daní tak, aby kilogram hovězí zdražil o 4,7 €, tedy dle dnešního kurzu o 117 korun. Kilogram vepřového by měl zdražit o 3,6 €, neboli o necelých 90 Kč. A nebylo ušetřeno ani kuřecí, to by mělo dle zelených plánů zdražit o 1,7 €, což odpovídá 42 Kč.

Anketa

Šli byste se zbraní v ruce bojovat za naši zemi?

29%
27%
hlasovalo: 10357 lidí

Sazba by měla začít platit od příštího roku a do roku 2030 by měla plně pokrýt externí environmentální náklady způsobené „emisemi CO2 a ztrátou biodiverzity“, což jsou prý problémy, které zemědělství způsobuje.

Server dále napsal, že v Německu a v Nizozemí se již diskutuje o zavedení poplatku za maso, který by se zabýval otázkami dobrých životních podmínek zvířat a životního prostředí, přičemž obecný problém zvyšování cen masa se objevil i v jiných zemích EU. Nová Evropská komise se však se svou strategií „F2F“ chce údajně zaměřovat na celý řetězec produkce potravin, kdy jedním z klíčových bodů v oblasti životního prostředí má být právě „spravedlivá cena“.

Anketa

Chcete, aby v Česku proběhlo referendum o vystoupení z Evropské unie?

96%
4%
hlasovalo: 27070 lidí

„Máme zde velký problém se správným stanovováním cen, ale tento příklad masa vám pouze ukazuje, jak je současný systém vzhůru nohama,“ uvedl europoslanec Zelených Bas Eickhout – a dodal, že nejen že spotřebitelé neplatí „správnou cenu“, ale zemědělci nebo výrobci nezískávají tu „pravou podporu“.

Dle Eickhouta maloobchodníci v současné době získávají nejvíce z rozdělení zisků v produkci masa, zatímco producenti a spotřebitelé platí za to cenu. Zastánci „poplatku za udržitelnost“ trvají na tom, že by se neměl nazývat jako „daň z masa“, ale spíše jako  spravedlivý systém cen“.

Anketa

Dokdy bude trvat Evropská unie?

hlasovalo: 8817 lidí

„Při řešení skutečné ceny masa z hlediska životního prostředí nese náklady nyní společnost, ne lidé, kteří nakupují maso,“ uvedl Robert Vergeer, výzkumný pracovník z poradenské společnosti, který zprávu vypracoval. Dalším cílem poplatku je údajně snížit spotřebu masa a podpořit posun k rostlinné stravě. Pokud by byla zavedena, daň z masa by do roku 2030 měla snížit spotřebu kuřecího, vepřového a hovězího masa o 30 %, 57 % a hovězího masa o 67 %.

Článek na serveru Forbes poznamenal, že podle zprávy, která je založena na výzkumu univerzity CE Delft v Nizozemsku, by změny mohly vést ke snížení až 120 milionů tun CO2 ročně. To představuje 3 % všech emisí skleníkových plynů v EU, což odpovídá kombinovaným emisím v Irsku, Dánsku, Slovensku a Estonsku.

„Nemělo by to být jen o tom, zda zvýšit ceny, nebo ne, ale také o tom, kterou spotřebu chceme podporovat, a kterou chceme méně podporovat,“ uvedl europoslanec Eickhout. Olga Kikou, vedoucí kanceláře EU nevládní organizace Compassion in World Farming, zdůraznila potřebu zvýšit rostlinnou produkci v reakci na „silně zesílené zemědělství, které je ještě intenzivnější“.

Anketa

Líbí se vám projevy Grety Thunbergové?

4%
96%
hlasovalo: 34063 lidí

Poslanec Evropského parlamentu za socialisty Mohammed Chahim považoval daň za „spravedlivý posun“, který se zaměřuje na internalizaci environmentálních nákladů na spotřebu masa, a zdůraznil, že návrh však není proti zemědělcům. „Vy jste naši přátelé, ale měli bychom rozlišovat mezi zemědělci, kteří berou ohled na životní prostředí, a těmi, kteří jen hledají zisky,“ pronesl.

Dle samotné zprávy by měly být údajně vybrané poplatky z daně na maso přerozděleny zemědělcům a spotřebitelům prostřednictvím náhrad. Tyto náhrady mají jednak údajně odměňovat producenty, kteří přispívají k udržitelnému produktu s vysokými standardy blahobytu zvířat, ale také by měly být určeny lidem s relativně nízkým příjmem.

Návrh se však dle EURACTIV setkal ze strany zemědělců s kritikou, když Daniel Avezedo ze sdružení zemědělců COPA-COGECA vystoupil s poznámkou, že tento plán povede ze strany zemědělců k opuštění venkova v zemích, jako je například Portugalsko. „Evropští zemědělci jsou opravdu hrdí na to, že se zavázali k dodržování nejvyšších standardů v oblasti bezpečnosti potravin, zdraví zvířat, dobrých životních podmínek zvířat,“ řekl po akci serveru EURACTIV. Zdůraznil také, že za účelem udržení a zvýšení těchto vysokých standardů musí zemědělec získat vyšší návratnost na trhu, tedy, že by měl dostat více peněz, což by v konečném důsledku mělo zvýšit jeho investice.

Této kauzy si na facebooku všiml i Institut 2080. Ten poznamenal, že ve frakci Zelených jsou zastoupeni i čeští Piráti. „Všímejte si, které strany to jasně odmítnou a co proti tomu udělají. Až se za dva roky budou občané bouřit, mohou uslyšet, že je to už dávno schválené a že se měla česká vláda ozvat, když se to schvalovalo.

Daňové otázky jsou sice v kompetenci členských zemí, ale je možné, že se obě frakce pokusí plán prosadit např. přes Společnou zemědělskou politiku a dotace pro farmáře. Hádejme, které firmy by to motivovalo k podpoře návrhu,“ zmínil.

Server Euractiv dne 12. 2. 2020 přišel s vysvetlením svého článku, který nejdříve nesl nejasný a matoucí titulek. Na základě upřesněných informací jsme upravili úvodní větu perexu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropa podle Václava Havla, Evropa jako úkol. Čtěte projev, na kterém stavíme předsednictví

17:05 Evropa podle Václava Havla, Evropa jako úkol. Čtěte projev, na kterém stavíme předsednictví

V květnu 1996 pronesl prezident Václav Havel v Cáchách projev nazvaný Evropa jako úkol. Ten si letos…