Hracích automatů, které povoluje Ministerstvo financí, je letos o 3571 méně

08.10.2015 11:05

Hracích automatů povolovaných Ministerstvem financí je v Česku stále méně, od začátku letošního roku jich ubylo 3571. To je více než za celý loňský rok, kdy jich skončilo 3418. Ministerstvo tak na konci 3. čtvrtletí evidovalo 54 037 hracích automatů, vyplývá z přehledu, který dnes zveřejnilo na svých internetových stránkách. Jen během třetího čtvrtletí se počet snížil o 1310. Další tisíce automatů, které povolují obce, však ve statistice nejsou zahrnuty.

Hracích automatů, které povoluje Ministerstvo financí, je letos o 3571 méně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hrací automaty

Ministerstvo financí povoluje hlavně provoz interaktivních videoloterijních terminálů, elektromechanických rulet, lokálních loterijních systémů a výherních hracích přístrojů (VHP) v kasinech.

Statistika nezahrnuje výherní hrací přístroje, které na svém území povolují obce. Přestože by o jejich aktuálním počtu měly místní samosprávy resort informovat, často tak nečiní. Ministerstvo o nich proto přesný přehled nemá.

Největší problém z pohledu hazardu představují videoloterijní terminály, do kterých loni lidé v Česku „naházeli“ přes 58,7 miliardy korun. Na výhrách se jim vrátilo 42,73 miliardy korun, reálně tak prohráli takřka 16 miliard korun. Tato čísla meziročně vzrostla o více než deset procent. Do „klasických“ automatů VHP vhodili gambleři v roce 2014 o jednu miliardu korun více než o rok dříve, celkem 15,6 miliardy korun. Na výhrách jim automaty vyplatily 13 miliard korun. Další miliardy korun „spolykala“ ostatní technická hrací zařízení.

Ministerstvo financí na konci loňského roku představilo nový zákon o hazardu, od kterého si slibuje výrazné snížení počtu hracích automatů. Návrh zákona omezuje jejich počet na určitém území, zakazuje automaty v restauracích a barech a některým lidem neumožňuje na nich hrát. Resort chce také výrazně zvýšit zdanění firem provozujících tyto přístroje a zdvojnásobit poplatek za jejich umístění. Aktuálně je ve sněmovně jiný návrh na zvýšení zdanění, kvůli obstrukcím opoziční TOP 09 se jeho projednávání výrazně protahuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozdupal Hrušínskému bábovku. Havel, Šarapatka, TOP 09, to je dobro? A Zeman, Babiš, PL a Xaver zlo? Tohle „kavárně“ zkazí den

16:53 Rozdupal Hrušínskému bábovku. Havel, Šarapatka, TOP 09, to je dobro? A Zeman, Babiš, PL a Xaver zlo? Tohle „kavárně“ zkazí den

Konzervativní komentátor a youtuber Ondřej Tesárek, přezdívkou Bratříček, se pustil do ředitele diva…