Hřib, nebo Kreml? Rouček odmítl černobílý pohled. Ale hned přispěchal Štětina, ten má o Rusku jasno

14.05.2020 13:49

Sociální demokrat Libor Rouček se na svém facebookovém profilu zmínil o veřejné diskuzi o vztazích s Ruskem. Podle jeho slov zdegenerovala v našich sdělovacích prostředcích do černobílého extrému, kdy člověk buď obhajuje pražské starosty, nebo Kreml. Na Roučkův komentář zareagoval také bývalý europoslanec Jaromír Štětina.

Hřib, nebo Kreml? Rouček odmítl černobílý pohled. Ale hned přispěchal Štětina, ten má o Rusku jasno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Libor Rouček

Anketa

Byl by šéf ODS Petr Fiala dobrým premiérem?

3%
97%
hlasovalo: 33473 lidí
"Veřejná diskuse o vztazích s Ruskem zdegenerovala v našich sdělovacích prostředcích (bohužel i na veřejnoprávní televizi) v těchto dnech do černobílého extrému - buď obhajuješ pražské starosty nebo Kreml!" poznamenal Rouček.

"Neobhajuji ani jedno ani druhé. Žijeme 30 let od pádu komunismu, rozpadu SSSR a odchodu sovětských okupačních vojsk z naší země a celé středovýchodní Evropy. Jsme členy NATO a Evropské Unie, naše bohatství tvoří z 85 procent obchod se zeměmi EU, kulturně jsme součástí evropského Západu. Žádná ruská gubernie, žádná země ve sféře ruského vlivu! Přál bych si proto, abychom se ve vztahu k Rusku také jako evropský Západ i chovali. Podobně jako se chová třeba Německo či Rakousko, Francie či Británie, Švédsko či Finsko," zmínil dále Rouček.

"Abychom stáli pevně na hodnotách svobody, lidských práv a demokracie, a tyto hodnoty dovedli nejen účinně bránit, ale i v Rusku ve vztahu k občanské společnosti solidárně prosazovat; abychom dovedli využít obchodních příležitostí, které se v geograficky největší zemi světa nabízí; a také abychom byli schopni společně s našimi spojenci konstruktivně a pozitivně přispívat k řešení širších problémů, které se bez spolupráce s Ruskem nevyřeší (konflikt Rusko-Ukrajina, Sýrie a Blízký východ, klimatické změny, atd.)," dodal.

"Jinými slovy, jsem přesvědčen, že jako svobodný, demokratický, suverénní a zdravě sebevědomý národ máme na víc, než jen hloupým způsobem bourat či stavět v Praze pomníky..!" uzavřel.

"Obhajuji pražské starosty. Protože Rusko dobře znam," zareagoval následně bývalý europoslanec Jaromír Štětina v diskusi. Štětina býval válečným reportérem v oblasti Sovětského svazu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

22:15 „Krutej filmovej svět.“ Co si režisér dovolí na herečky, odhalila jedna z nich. A kdyby jen to

Herečka Tereza Ramba byla hostem v rozhovoru Prostoru X. Řeč byla o sexismu ve filmovém průmyslu, ma…