Hřib si klepal na čelo. Zmatky! Soukupovi řekl, co čeká od vlády. A pochválil politickou situaci v Praze

10.04.2020 11:25

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) byl hostem pořadu Jaromír Soukup LIVE na TV Barrandov, kde hovořil o ekonomických dopadech koronaviru. Nevěří premiéru Andreji Babišovi (ANO), že existují plány, jak postupně rozmrazí život v Česku. Pustil se i do ministrů, kteří se přes sociální sítě politicky přou o to, kdo zajistil distribuci roušek do domovů pro seniory, a vyvolávají zmatek. Naopak si pochvaloval, že v pražské koalici nepanují nyní neshody a postupují konstruktivně.

Hřib si klepal na čelo. Zmatky! Soukupovi řekl, co čeká od vlády. A pochválil politickou situaci v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib
reklama

Nejpočetnější výskyt případů covid-19 je nadále v Praze, kde se tvoří zhruba 25 procent HDP celé země. „Je nepochybné, že v Praze budou dopady nejtěžší ve srovnání s ostatními regiony,“ zamyslel se pražský primátor nad tím, jak velké dopady bude mít krize na Prahu.

Anketa

Chcete, aby byl Andrej Babiš předsedou vlády i po volbách v roce 2021?

85%
15%
hlasovalo: 34193 lidí

Překvapilo jej, že v programu COVID II, který připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, nebylo pro pražské podnikatele možné, aby získali zvýhodněný úvěr. Snaží se proto podnikatelům v Praze pomoci. „Dohromady s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou dáváme program COVID Praha, je to obdobný program speciálně pro pražské podnikatele,“ přiblížil Hřib.

Kritizoval vládu, že nepředložila žádný konkrétní plán dalších kroků, byť ji o něj opozice žádala. „Nevíme, na co se připravit. Uděláme si své nejlepší a nejhorší scénáře. Jsme závislí na tom, jak dlouho vláda bude udržovat nouzový stav, tedy zákaz turistů a obchodu,“ uvedl.

„Aby si ale mohli podnikatelé vydělat peníze sami a nebýt odkázáni na podporu státu, plánujeme, že těm, kteří mají obchod na ulici, dáme možnost udělat si stánek před vchodem a prodávat,“ pokračoval pražský primátor.

Jaromír Soukup se zajímal, jak velké dopady bude mít nouzový stav na pražský rozpočet. „Pravděpodobně do konce roku nemůžeme počítat, že by se turisté vrátili. Je to můj odhad, i když nejsem člen Ústředního krizového štábu,“ poznamenal moderátor.

„Z toho si nic nedělejte, mne už tam také nezvou,“ pousmál se Hřib, který očekává, že Praha bude muset pouštět méně peněz na investice. „Nejhorší je ta nejistota. Potřebujeme od vlády, aby byla garance, kolik peněz dostaneme. Nevíme, za co můžeme utratit a jak moc šetřit,“ vysvětloval s tím, že šetřit se jim příliš nechce, aby to naopak neudusilo ekonomiku ještě víc.

Fotogalerie: - Připravenost k převzetí seniorů

Nezbytné měření teploty před vstupem na tiskovou k...
Tisková konference připravenosti Nemocnice Na Fran...
Tisková konference připravenosti Nemocnice Na Fran...
Připravenost Nemocnice Na Františku k převzetí sen...
Dezinfekce rukou před vstupem na tiskovou konferen...
Nezbytné měření teploty před vstupem na tiskovou k...

Negativně zhodnotil i to, jakým nelogickým způsobem probíhalo zásobování ochrannými pomůckami. „Ten systém neměl promyšlené priority. Silničáři na D1 dostali respirátory dřív než pečující osoby v pobytových ústavech sociální péče,“ poukazoval Hřib na příklad na nedostatek roušek v zařízeních pro seniory.

Anketa

Tomio Okamura volá po referendu o vystoupení z EU. Jak byste v tomto referendu hlasovali?

hlasovalo: 27614 lidí

V kontextu s tím také zmínil twitterovou hádku ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) o to, kdo zajistil respirátory domovům pro seniory. „V momentě, kdy se nám hádají dva z klíčových ministrů... Tady byla tendence politicky soutěžit o to, kdo toho doveze víc a dřív. Jen zmatky, co ničemu neprospěly,“ klepal si primátor hlavního města Prahy na čelo.

„Připravenost na krizi nebyla ideální. Jsme závislí na tom, co dovezeme ze zahraničí,“ poznamenal dále primátor. Doplnil, že nyní už mají k dispozici dvacet tisíc rychlotestů, které začnou primárně rozvážet do pobytových zařízení sociální péče. „Budeme zde testovat personál, abychom zajistili ochrannou linii pro ty nejzranitelnější. Získáme informace o promořenosti pracovníků v sociálních službách,“ doplnil.

Prozradil, jaká je nyní atmosféra v pražské politice. Politiku prý teď neřeší. Naopak si pochvaloval, jak koalice postupuje harmonicky, dokonce i s opozicí. „Na posledním zastupitelstvu jsme se shodli na programu a prohlasovali nezbytné věci,“ uvedl Hřib a přidal děkovná slova všem zastupitelům za jejich přístup.

„Zdá se mi, že v Praze vznikla koalice pražské jednoty,“ pousmál se Soukup nad tím, jak se Praha, kde není nouze o roztržky, dokázala nakonec politicky semknout a domluvit se. „Snažíme se spolupracovat, teď jde politika stranou, jde nám o stejnou věc,“ přitakal Hřib.

Nechtěl se pouštět do odhadu, jak velká bude nezaměstnanost, jelikož nemá od vlády onen zmíněný plán. „Premiér nám v Parlamentu řekl, že plán je, ale že nám ho neukáže. Ministr zdravotnictví zase řekl, že plán se píše. A ministr vnitra řekl, že jediný, kdo má plán, je ten koronavirus. A tedy plán nikdy nebude,“ spočítal na prstech tři body, proč je obtížné nyní predikovat negativní dopady.

„I kdybychom si nakrásně zvládli namodelovat vývoj epidemie, tak to pořád není ono. Nás víc než epidemie zajímá vývoj opatření státu, která nám ovlivňují ekonomiku, a od toho se odvinou další opatření. A na Slovensku takový plán mají,“ spráskl primátor Hřib rukama.

Do toho Soukup přemítal, že mnoha politikům možná tento stav konvenuje. „Moc státu nad ekonomickým chodem je teď obrovská. Politici nemusí vypisovat výběrová řízení, nejsou kritizovatelní, opozice je upozaděna i všechny demokratické systémy,“ konstatoval moderátor.

Hřib doufá, že se drastická opatření, která byla přijata, projeví co nejdříve a vláda pochopí, že musí začít omezení, která dusí naši ekonomiku, výrazně uvolňovat co nejdříve. „Je nutné si určit priority a vyhodnotit, co je akceptovatelné, protože jsou i jiné choroby, na které můžou lidé v Česku umřít,“ zdůraznil pražský primátor závěrem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petříček odmítá Babiše. Rád by ČSSD dal do kupy se Zelenými

18:26 Petříček odmítá Babiše. Rád by ČSSD dal do kupy se Zelenými

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v rozhovoru pro ČTK prozradil, že strana hledá cestu k voleb…