Hůř, než se čekalo: Koronavirus prý přetrvá. Jako španělská chřipka. Kde ve světě nejvíc?

05.02.2020 12:40

Zabránit šíření koronaviru je podle článku amerického serveru Stat nepravděpodobné a koronavirus by se mohl přidat ke svým „kolegům“, kteří už v lidech způsobují rýmu. A nebo by se mohl vracet v zimě jako chřipka. To znepokojilo programátora Pavla Cimbála. Ale našel i věci, které ho zase uklidnily.

Hůř, než se čekalo: Koronavirus prý přetrvá. Jako španělská chřipka. Kde ve světě nejvíc?
Foto: Twitterový účet @Mikeygy
Popisek: Pilot na letišti ve Wu-chanu na počátku pandemie

Jak to dopadne s koronavirem? Dle článku amerického serveru Stat, zabývajícího se lékařstvím, je možnost, že se ho podaří vymýtit, mizivá. Zvláště proto, že se virus šíří mezi lidmi, přenášejí ho i ti, kdo nemají symptomy, už se dostal na 4 kontinenty a šíří se rychleji než SARS. Je prý možné, že karanténa a zákaz cestování zabrání šíření a s mikrobem bude konec, jako se to stalo právě u SARS.

Anketa

Babišova vláda podává žalobu proti Evropské komisi ve věci dotací Agrofertu. Vadí vám to?

7%
93%
hlasovalo: 10427 lidí

Ale dle expertů je tento scénář čím dál nepravděpodobnější. Jak vyplývá z jednoho článku Hongkongské univerzity, virus by se mohl rozšířit do světových měst tím, že do nich virus přenesou ti, kdo ještě nevykazují symptomy nemoci. Tudíž je načase se ptát, jak bude taková „pandemie“ vypadat.

Možnosti jsou prý dvě. Koronavirus 2019-nCoV by se mohl zařadit ke čtyřem dalším koronavirům, které už lidstvo sužují, ale kterým se nevěnuje velká pozornost. Dva z nich byly objeveny v šedesátých letech, další dva po vypuknutí infekce SARS. Jedná se také o viry přítomné ve zvířatech, které se rozšířily i na člověka, ovšem není jasné, zda vyvolaly epidemii, protože k tomu došlo ještě předtím, než obor virologie vznikl. Dohromady jsou prý zodpovědné za jednu čtvrtinu případů běžné rýmy. Občas ale mohou způsobit i zápal plic nebo smrt, ovšem tak vzácně, že data vědců o šíření nejsou přesná. Příznaky jsou prý podobné sezónní chřipce. Dobrá zpráva je, že pokud se virus rozšíří, tak bude motivovat farmaceutické společnosti k vývoji vakcíny. Ale pátý koronavirus by prý přispěl k počtu úmrtí na dýchací potíže.

Druhá možnost je, že se 2019-nCoV bude vracet stejně jako chřipka, tedy hlavně v zimě. Viry totiž špatně snášejí teplo a vlhko, takže s příchodem léta by se počet nakažení mohl snížit až skoro k nule. Ale to neznamená, že virus je pryč.

Špatná zpráva je, že zatím je úmrtnost na koronavirus okolo 2 %, nicméně, zde se dle článku rozhodně jedná o příliš vysoké číslo, protože nakažení s mírným průběhem nemoci se do statistik ani nezapočítávají. Ale i 2 % jsou méně než zmíněný SARS, u kterého byla úmrtnost 10 %, či MERS, kde činila 37 %. Nicméně, obyčejná chřipka zabíjí údajně méně než jedno promile nakažených, i když se v USA stále jedná o desítky tisíc lidí. Sto let stará „španělská chřipka“ měla dle článku úmrtnost 2,5 %.

Možný scénář pak je, že by svět prodělal epidemii a pak by se z viru stala sezónní choroba dýchacích cest. Záleží ale na tom, jak se bude virus chovat. Dle experta na nemoc SARS je koronavirus podobný v tom, že má také mechanismus, který snižuje četnost mutací, tedy se virus příliš nemění, rozhodně méně než třeba chřipka nebo HIV. Virus prý nemusí zmutovat vůbec, protože se dostatečně dobře šíří už dnes. A pokud ano, tak by spíše spěl k mírnějšímu průběhu nemoci, protože mírnější nemoc znamená větší pravděpodobnost přenosu.

Další otázkou u koronaviru je imunita. Dle jednoho z expertů z nakažení koronavirem vzniká imunita, která vydrží déle než imunita získaná z nákazy chřipkou, ale není permanentní. V dospělosti by prý všichni měli mít imunitu alespoň na některé koronaviry. Ale protože tato imunita není permanentní, tak ve stáří může opět dojít k infekci. Nicméně, opětovné onemocnění může mít klidnější průběh. Ale již známé koronaviry jsou od 2019-nCoV dostatečně odlišné, že imunita na ně nevytváří imunitu na nový koronavirus. Jak dopadne další vlna nákazy koronavirem, bude tedy záviset na tom, kolik lidí se nakazí v této vlně a vytvoří si protilátky. Dle expertů bude právě první vlna nejhorší právě kvůli absenci protilátek. Ovšem jen pokud se virus nebude chovat jako chřipka, která „přišla“ na způsob, jak obelstít lidský imunitní systém. V celku by se tak z 2019-nCoV mohl zařadit mezi viry způsobující zápal plic, který by byl „horší než rýma, ale lepší než SARS“.

Tento článek ocenil programátor Pavel Cimbál. „Tak už se to nesměle říká na plná ústa. Globální epidemii coronaviru se asi zcela potlačit nepodaří. A vzhledem k prvním případům na africkém kontinentu hrozí, že vzniknou trvale endemické oblasti, odkud se virus bude dostávat dál. Jediné, co mne uklidňuje, je vysoký počet asymptomatických případů mimo statistiky, a imunita mladších 15 let... Asi si tím budeme muset projít. Tedy cosi jako španělská chřipka 2, v tom lepším případě...“ komentoval závěry článku.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: kas

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…