Hydrometeorologický ústav dostane méně peněz. Předpovědi nezdraží

29.04.2012 12:03

Ani Český hydrometeorologický ústav se nevyhne zásadnímu šetření – od státu dostane až o třetinu financí méně. A to už do dvou let. Ředitel ústavu Václav Dvořák slíbil, že se bude snažit udělat všechno pro to, aby dopady škrtů příliš nezasáhly základní činnost.

Hydrometeorologický ústav dostane méně peněz. Předpovědi nezdraží
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Úspory se podle Dvořáka dotknou režijních nákladů, administrativy i podpůrných a režijních nákladů ve všech úsecích ústavu, což je úsek meteorologie a klimatologie, úsek hydrologie a úsek ochrany čistoty ovzduší.

Dojde i na mzdy a propouštění

"Druhou oblastí, kde se bude šetřit, jsou mzdové náklady, tedy i počty pracovníků," uvedl pro server iDNES.cz, který o škrtech informuje, ředitel. Podle mluvčího ústavu Petra Dvořáka je možné, že se počet zaměstnanců sníží nenásilnou formou, například po odchodu některých lidí do důchodu. "Tato místa už nebudeme obsazovat," vysvětlil.

"Nelze očekávat, že by redukce pokryly škrty jen v těchto dvou oblastech, takže se úspory dotknou také nákladů na věcné agendy, které ČHMÚ zajišťuje," doplnil ředitel Dvořák. Sem spadá kupříkladu sestavování předpovědí nebo vydávání výstrah. "Rozmýšlíme návrhy na úspory tak, aby byla činnost zajištěna, aby měly jen minimální dopad na základní práci."

Podle náměstkyně ředitele pro meteorologii a klimatologii Pavla Skřivánková se škrty nedotkou předpovědí a o jejich zdražení vůbec diskuze neproběhla. „Nepovažuji za reálné, ani rozumné, chtít po naších stálých zákaznících navýšení plateb za produkty, které dostávají. Cestu ke zvýšení příjmů bych spíše hledala v nabídce nových produktů a hledání dalších zákazníků," dodala.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: johTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

5 000 vám dali, abyste nevolili extremisty. Expert: Horor dneška. Další silné věci

16:00 5 000 vám dali, abyste nevolili extremisty. Expert: Horor dneška. Další silné věci

„Vláda musí zabránit tomu, aby někdo strádal. Společnost musí být v klidu, aby dokázala zvládnout ná…