I Maďarsko už je na ruské černé listině. Vítejte v klubu, směje se Lipavský

30.03.2023 16:45 | Ze sítí

Maďarsko bylo zařazeno na seznam nepřátelských zemí Ruska, ačkoliv od začátku války na Ukrajině odmítá poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině a ze všech zemí Evropské unie má k Rusku nejblíže. Podle Moskvy ale Maďarsko po roce začalo schvalovat protiruské sankce, a proto se nově na seznamu objevuje. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) Maďary ironicky přivítal „v klubu“.

I Maďarsko už je na ruské černé listině. Vítejte v klubu, směje se Lipavský
Foto: Hana Brožková
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

„Maďarsko schvaluje protiruské sankce,“ uvedl k zařazení Maďarska na seznam „nikoli přátelských zemí“ ruský velvyslanec v Budapešti Jevgenij Stanislavov. Ocenil ale Budapešť, že má v otázce války na Ukrajině „pragmatický“ názor a „neustupuje tlaku NATO a Evropské unie“. Maďarsko je jednou z mála zemí NATO, která neposkytuje vojenskou pomoc ukrajinské armádě, a dokonce odmítá, aby byla jakákoliv vojenská pomoc Západu převážena přes maďarské území.

Podpora protiruských sankcí, o které po roce válčení opatrně hovoří maďarské špičky, ale uvrhla Maďarsko na seznam nepřátelských zemí. „Sankce poškozují rusko-maďarské vztahy v politické, kulturní i hospodářské sféře. Maďarská strana však zůstává otevřená ke konstruktivnímu dialogu,“ dodal Stanislavov podle informací serveru Novinky.cz.

Na zprávu o zařazení Maďarska do seznamu nepřátelských zemí Ruska zareagoval ironicky ministr zahraničí Jan Lipavský. „Rusko zařadilo Maďarsko na svůj seznam nikoli přátelských zemí. Vítejte v klubu, milí přátelé! Jsme připraveni se s vámi podělit o naše know-how, neboť jsme jedním ze dvou nejdéle sloužících členů,“ napsal s dávkou sarkasmu Lipavský na Twitteru.

 

 

Narážel tím na to, že Česká republika byla spolu se Spojenými státy mezi prvními zeměmi, které se objevily na seznamu nepřátelských zemí. Česko se na seznamu objevilo ještě před vypuknutím války v květnu roku 2021, kdy v souvislosti s kauzou Vrbětice vyhostilo desítky ruských diplomatů.

Seznam nepřátelských zemí Ruska nyní podle serveru Novinky.cz čítá 49 zemí, které se podílejí na protiruských sankcích. Na seznamu jsou po připojení Maďarska všechny státy Evropské unie i státy G7.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: jma

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

16:22 Zkuste říct, komu slouží Fiala. A uvidíte tu smršť. Vyoral nakousl horké téma

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Nákup zbraní podle komentátora neslouží k tomu, aby se Česko mohlo …