IZIP chce po státu zaplatit 27,5 milionu korun

19.06.2012 22:58

Společnost IZIP žádá po ministerstvu zdravotnictví za vypovězení smluv na provozování systému elektronických zdravotních knížek 27,5 milionu korun. Jde prý o zmařenou investici, kterou firma vložila do mezinárodního projektu epSOS. Uvedl to dnes internetový deník Insider. Stát vyplacení peněz odmítá.

IZIP chce po státu zaplatit 27,5 milionu korun
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto
reklama

K zaplacení vyzval ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) dopisem šéf IZIP Jiří Pašek. Podle něj se Heger dohodl s premiérem Petrem Nečasem (ODS) a poté bylo veřejně oznámeno, že projekt IZIP skončí. "Takový postup je velmi zvláštní, uvážíme-li, že v evropském systému epSOS koordinuje systémy elektronického zdravotnictví více než dvacet zemí," píše podle serveru Pašek.

Ministerstvo zdravotnictví však nic platit nehodlá, žádost považuje za neopodstatněnou, protože faktické propojení systému prý ještě nefunguje. "IZIP v ČR nepředstavuje elektronické zdravotnictví, ale pouze jeden z mnoha projektů. Tento konkrétní podprojekt byl financován pouze VZP. Zastavení IZIP v žádném případě neovlivní rozvoj e-healh v ČR. Naopak, jeho pozastavení umožní rozvoj všem subjektům a umožní funkční propojení již stávajících systémů, na místo budováni gigantických datových úložišť, která jsou v praxi velmi těžko a složitě využitelná," sdělil ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Systém elektronických zdravotních knížek funguje podle dílčích výsledků pilotních projektů bezchybně a je možné do něj zapisovat ze všech informačních systémů užívaných v českém zdravotnictví. Vyplývá to ze zprávy Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), kterou má ČTK od důvěryhodného zdroje. Podle zprávy z IZIP mohou číst zdravotníci i pacienti. Dokáže se sám financovat. Nemocnic, lékáren i lékařů, kteří se do něj zapojili, přibývalo až do 10. května, kdy se premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) dohodli, že (VZP) z projektu odejde.

Dohodu politiků schválila správní rada VZP, tři smlouvy se společností IZIP má ředitel Pavel Horák vypovědět do konce června, smluvní vztah skončí 31. prosince 2012.

Podle advokáta Thomase Ladnera zatupujícího firmu eHI eHealth International, která vlastní 49 procent akcií, postupovala VZP nezákonně, když rozhodla o vypovězení smluv. O dopise švýcarského právníka informoval server Aktuálně.cz. Členy představenstva IZIP advokát vyzval, aby se právně bránili, pokud bude pojišťovna jméno firmy dál poškozovat. Představenstvo je tříčlenné, dva členové jsou z VZP.

Advokát správní radě vyčítá, že o vypovězení smluv rozhodla, aniž znala výsledky pilotních projektů ve dvou krajích. Tvrdí také, že kvůli snížení objemu spolupráce s VZP je IZIP ve ztrátě, uvedl server.

Člen správní rady Jiří Schlanger dnes ČTK řekl, že možnost výpovědi je součástí smluv, VZP na to měla právo. Krok VZP může podle něj sice kdokoli napadnout, je ale otázka, zda uspěje. Proti vypovězení smluv dřív, než budou vyhodnoceny pilotní projekty, byli ve správní radě zástupci za ČSSD. Chtěli smlouvy vypovědět později. Před hlasováním správní rady o tomto bodu proto z jednání odešli.

Poslanec Radim Vysloužil (LIDEM) ve vyjádření pro ČTK připomněl audit ve společnosti IZIP z konce loňského roku. Kromě špatného hospodaření, kdy IZIP dával peníze na golfové turnaje či sponzorování symfonického orchestru, audit podle něj zjistil i to, že majetková práva k softwaru pro správu elektronického portálu VZP vlastní IZIP.

Ředitel Horák tyto informace odmítl, podle něj VZP portál vlastní, vymínila si to při koupi majority 51 procent akcií. Se společností nyní Horák pouze vyjednává, aby VZP mohla patentovaný systém dál rozvíjet.

V pilotních krajích Karlovarském a Vysočina se podle zprávy VZP podařilo zapojit 100 procent nemocnic a záchranných služeb, asi 40 procent praktiků a 56 procent lékáren. Za rok by ekonomická úspora v krajích při léčbě pacienta byla 205,2 milionu korun, zkrácení pracovní neschopnosti díky efektivnější léčbě by navýšilo příjmy VZP o 82,5 milionu a na zbytečném předepisování léků by ušetřila 7,5 milionu.

Počty zapisujících lékařů v pilotních krajích byly před zahájením mediální kampaně o rušení IZIP o sto procent vyšší než v průměrném kraji v ČR. V Karlovarském kraji získali lékaři od září 2010 do května 2012 celkem 2294 nových klientů do systému IZIP, i přes 300 měsíčně, v květnu po vyhlášení politiků 86. V kraji Vysočina získali lékaři 2502 nových klientů, v nejlepším měsíci i přes 600, v květnu 124.

V pilotním projektu bylo na lécích ušetřeno 6,6 procenta nákladů, to znamená zhruba pro region 138,7 milionu korun za rok. Úspora pro vyžádanou péči dosáhla 14,9 procenta, pro pilotní region za rok 66,5 milionu korun. Při získání 50.000 nových pojištěnců získá VZP za rok navíc ve vybraném pojistném 1,1 miliardy korun, uvádí zpráva VZP.

Celkové uskutečněné úspory v pilotu vyčísluje na 211,2 milionu za rok, s provozní částí až na 236,2 milionu. Dva kraje představují deset procent pojištěnců VZP, při rozšíření na celou ČR by tak pro VZP měla podle zprávy být úspora přes 2,1 miliardy korun za rok. Ročně hospodaří VZP se 150 miliardami korun, do projektu IZIP dala za deset let téměř dvě miliardy.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

14:41 Do čeho se řítíme... V Itálii na Vánoce nesmí nic! Od Klause udeřilo

Česko se ve čtvrtek přesunulo ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se tak otevřely obch…