Irácké volby vyhrál velký kritik Američanů Sadr

20.05.2018 11:15

Muktada as-Sadr, irácký šíitský duchovní, může slavit. Irácká volební komise definitivně potvrdila, že vyhrál volby. Informuje o tom agentura Reuters.

Irácké volby vyhrál velký kritik Američanů Sadr
Foto: pixabay.com
Popisek: Irák - státní vlajka

Politický blok Muktady as-Sadra dosáhl vítězství v iráckých parlamentních volbách. Reuters Sadra označil za populistického duchovního vůdce politického bloku. Sadr vešel ve známost především jako hlasitý odpůrce Spojených států, ale také kritik šířícího se íránského vlivu v Iráku.

Sadrův politický blok získal 54 parlamentních křesel. Dosavadní premiér Hajdar al-Abádí skončil ve volbách až třetí se ziskem 42 křesel. Druhé skončilo hnutí Al-Fatih se ziskem 47 křesel. Toto hnutí má blízko k Íránu. Írán podporoval i dosavadního premiéra Abádího a Sadr toho v předvolební kampani využil. Poukazoval na to, že i navzdory íránské pomoci vláda nedokázala vylepšit infrastrukturu v zemi a nepozvedla ani školství či zdravotnictví.

„Vaše hlasy jsou pro nás ctí. Nezklameme vás,“ vzkázal Sadr voličům po vyhlášení konečných výsledků, Vítězství však ještě jeho hnutí nezaručuje, že obsadí premiérské křeslo. V iráckém parlamentu se musí zrodit vládní koalice a větší šanci na její sestavení má již zmíněný dosavadní premiér Abádí, protože je znám jako politik, který je ochotný přistupovat na kompromisy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Obsadí cizí dům, zfetují se tam, že by nepoznali matku. Potěš pánbů, až převezmou otěže této země, obává se Ivan Vyskočil. A má vzpomínku na Palacha, která mnohé naštve...

6:49 Obsadí cizí dům, zfetují se tam, že by nepoznali matku. Potěš pánbů, až převezmou otěže této země, obává se Ivan Vyskočil. A má vzpomínku na Palacha, která mnohé naštve...

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Chtěl bych slyšet řev onoho pana Putny, kdyby obsadili jeho byt ne…