Irácké volby vyhrál velký kritik Američanů Sadr

20.05.2018 11:15 | Zprávy

Muktada as-Sadr, irácký šíitský duchovní, může slavit. Irácká volební komise definitivně potvrdila, že vyhrál volby. Informuje o tom agentura Reuters.

Irácké volby vyhrál velký kritik Američanů Sadr
Foto: pixabay.com
Popisek: Irák - státní vlajka

Politický blok Muktady as-Sadra dosáhl vítězství v iráckých parlamentních volbách. Reuters Sadra označil za populistického duchovního vůdce politického bloku. Sadr vešel ve známost především jako hlasitý odpůrce Spojených států, ale také kritik šířícího se íránského vlivu v Iráku.

Sadrův politický blok získal 54 parlamentních křesel. Dosavadní premiér Hajdar al-Abádí skončil ve volbách až třetí se ziskem 42 křesel. Druhé skončilo hnutí Al-Fatih se ziskem 47 křesel. Toto hnutí má blízko k Íránu. Írán podporoval i dosavadního premiéra Abádího a Sadr toho v předvolební kampani využil. Poukazoval na to, že i navzdory íránské pomoci vláda nedokázala vylepšit infrastrukturu v zemi a nepozvedla ani školství či zdravotnictví.

„Vaše hlasy jsou pro nás ctí. Nezklameme vás,“ vzkázal Sadr voličům po vyhlášení konečných výsledků, Vítězství však ještě jeho hnutí nezaručuje, že obsadí premiérské křeslo. V iráckém parlamentu se musí zrodit vládní koalice a větší šanci na její sestavení má již zmíněný dosavadní premiér Abádí, protože je znám jako politik, který je ochotný přistupovat na kompromisy.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

21:21 „Obviňte Bidena z podněcování k atentátu.“ V USA to po střelbě na Trumpa vře

Zahraniční média se shodují v tom, že střelbou na republikánského prezidenta Donalda Trumpa se prezi…