Ištvan na trojici "trafikantů" z ODS už nemůže. Nicméně toto nyní prohlásil do budoucna

2. 7. 2015 16:32

Státní zástupce Ivo Ištvan dnes řekl, že nedávné rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) týkající se výroků poslanců může být vodítkem pro podobné případy. Kauzu třech exposlanců ODS dříve obviněných z toho, že přijali funkce ve firmách jako úplatek, tím ale nelze zvrátit. Nejvyšší soud (NS) je vyňal kvůli indemnitě z pravomoci policie a rozhodnutí je pravomocné. Závěr Ištvana vyplývá z analýzy státního zastupitelství, na kterou upozornil server Neovlivni.cz.

Ištvan na trojici "trafikantů" z ODS už nemůže. Nicméně toto nyní prohlásil do budoucna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan
reklama

Závěr žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvana bylo možné očekávat, protože právní nález ÚS nemá zpětné účinky. Ištvan řekl, že verdikt NS nelze napadnout. "Rozhodnutí není právně dotčeno," dodal. Dříve uvedl, že rozklad ÚS k rozsahu poslanecké imunity dává žalobcům za pravdu a chtěl analýzu, zda je možné obnovit jejich stíhání. Případ je ale prý právně značně složitý.

Kauza se týká tří bývalých poslanců Marka Šnajdra, Ivana Fuksy a Petra Tluchoře. Jedná se o jeden případů kolem někdejší ředitelky kabinetu premiéra Jany Nagyové (nyní Nečasové), které vedly v roce 2013 k pádu vlády Petra Nečase. Začal v roce 2012, kdy se vládní koalici nepodařilo ve Sněmovně zvrátit senátní veto takzvaného stabilizačního balíčku daňových změn. Kromě opozice hlasovalo proti i šest poslanců ODS. Mezi nimi byli i Šnajdr, Fuksa a Tluchoř, kteří později složili poslanecké mandáty a tím umožnili schválení balíčku. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státním Čepru a Českém Aeroholdingu.

Trojice bývalých poslanců byla zadržena a skončila ve vazbě. Nejvyšší soud ale dospěl k závěru, že kvůli poslanecké indemnitě jsou vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení a nelze je trestně stíhat. Poslanci dostanou statisícové odškodné a stát se jim letos v dubnu veřejně omluvil.

Nález ÚS z konce června se týkal jiného případu, vztahoval se ale také k beztrestnosti poslanců. Ta se podle soudců týká jen jejich projevů k ostatním zákonodárcům, například při schůzích Sněmovny a jejích orgánů. Výroky v kuloárech, na internetu, sociálních sítích nebo pro televizi nepokrývá, a to ani když jsou vysloveny v Parlamentu.

Ústavní soud se tak vymezil vůči starším verdiktům Nejvyššího soudu, který takzvanou poslaneckou indemnitu, tedy beztrestnost poslance či senátora za jeho výroky a projevy, vykládal šíře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jzd, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Funguje lockdown? Tyhle mrtvé nepočítají, nehodí se jim to, varuje ekonom

19:45 Funguje lockdown? Tyhle mrtvé nepočítají, nehodí se jim to, varuje ekonom

V Česku se stále vede debata, zda lidé umírají tzv. s covidem nebo na covid. Ale co ti, kteří zemřel…