Italský novinář promluvil o zaplavení Evropy uprchlíky. Náměstek Prouza mu pak připomněl, co Itálie mohla přijmout a odmítla

16. 6. 2015 22:39

Zpravodaj České televize v Bruselu Bohumil Vostal, státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza a italský publicista Andrea Pieralli hovořili v úterních Událostech, komentářích České televize o tom, co se stane, pokud Česko a další státy odmítnou kvóty pro uprchlíky a Italům dojde trpělivost – zavřou oči a otevřou své hranice tisícům lidí dál do Evropy.

Italský novinář promluvil o zaplavení Evropy uprchlíky. Náměstek Prouza mu pak připomněl, co Itálie mohla přijmout a odmítla
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

„Rozpory mezi členskými státy jsou opravdu veliké,“ konstatoval hned v úvodu Vostal ve věci kvót. Nejtvrdší spory se vedou o to, zda budou kvóty dobrovolné, či nikoliv. Itálie či Řecko se domnívají, že princip dobrovolnosti by u kvót ničemu nepomohl.

Stejně jako v pondělí byl i v úterý hostem pořadu také státní tajemník Tomáš Prouza. „Víme také to, že rozhodnutí padne na konci června na evropské radě, a víme, že ani jedna ze stran nemá šanci vyhrát, takže bude muset být přijat kompromis,“ poznamenal pracovník Úřadu vlády, který zdůraznil, že se uzavřou jiné hranice, pokud je otevře Itálie.

Uprchlíci riskují vše, chtějí proto získat co nejvíce

Pieralli doplnil, že slova italských politiků o tom, že pustí uprchlíky přes své hranice, jsou spíše planou výhrůžkou. „Itálie má silné vazby např. na Angelu Merkelovou,“ prohlásil. Faktem však také je, že italská ekonomika není nejsilnější a zkrátka už nestíhá s tak obrovským přílivem uprchlíků pracovat. Prouza uznal, že je to možné, ale kontroval, že další evropské státy nabízejí peníze i úředníky, aby byla vlna uprchlíků zvladatelná. „A Itálie na to nereaguje,“ posteskl si. Česko je podle jeho názoru schopné uprchlíky přijmout, ale jen ty, na které si ukáže, které označí za integrovatelné.

Jenže Itálie je bohatá v porovnání se Sýrií či Eritreou, poznamenal komentátor, proč tedy uprchlíci nechtějí zůstat v Itálii a míří dál? Pieralli odvětil, že jde o lidi, kteří riskují své životy, a když už se dostali do Evropy, chtějí jít tam, kde se podle svého názoru budou mít nejlépe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se perou! Krysa... drsný výrok na adresu Kláry Samkové, která tuší Okamurův konec. Politici SPD reagují na plán Soukupa

19:30 Už se perou! Krysa... drsný výrok na adresu Kláry Samkové, která tuší Okamurův konec. Politici SPD reagují na plán Soukupa

„Krysy opouštějí loď jako první,“ varuje český podnikatel a člen SPD Jan Čížek před občanskou aktivi…