Ivan Gabal: Zemana už možná nebudou volit ženy, protože je pořád uráží. Hrozí, že zemře naše prozápadní politika

10.12.2017 20:27

Sociolog Ivan Gabal je zastáncem moderní armády a právem se řadí mezi nejvýznamnější osobnosti bezpečnostní politiky. Nyní se rozpovídal o tom, jak důležité je řešit bezpečnostní problematiku v Česku. Podstatné v tomto ohledu budou podle Gabala i prezidentské volby. „Potřebujeme prezidenta, který nás bude spojovat, ne rozeštvávat, natož urážet,“ řekl.

Ivan Gabal: Zemana už možná nebudou volit ženy, protože je pořád uráží. Hrozí, že zemře naše prozápadní politika
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan Gabal

Ivan Gabal je známý tím, že omezování výdajů na obranu velmi kritizoval. „Dnes konečně všichni pochopili, jak důležité je tyto výdaje navyšovat. Není to jen zásluhou Putina a takzvaného Islámského státu. Máme jasnější vědomí společné odpovědnosti za bezpečnost celého Západu. To je posun k dospělosti,“ řekl v rozhovoru pro server iDNES.cz.

Členské státy NATO mají do konce roku přednést plány, kdy zvýší své investice do vlastní bezpečnosti a jak toho chtějí dosáhnout. „My plán už také máme a máme i společnou vůli takovou deklaraci udělat, pokud tu ale nějaká vláda do března bude. Bude se čekat na novou vládu. Není to dobré, ale je to realita. Kreml, ISIS, terorismus i spojenci jistě počkají,“ dodal ironicky Gabal.

Dále Gabal také vyjádřil obavu z toho, že jednobarevná vláda bude válčit o populistická témata jako mzdy a dávky a nebude nic dělat ve strategických agendách, protože nebude mít široký konsenzus v parlamentu.

Problematiku bezpečnosti se u nás podle Gabala nedaří upřednostnit především proto, že je vnímána spíše jako povinnost než svobodná vůle či z pocitu ohrožení. „Máme pocit, že se nás to týká míň. Nedokážeme vstřebat pocity Baltů, ale i Francouzů po strašných teroristických útocích. Jsme sobečtí a nemáme sociální inteligenci,“ je přesvědčen Ivan Gabal.

„Z našich vysokých vojáků jsou kariérní úředníci, kteří to chtějí dotáhnout až do pěkné kanceláře v NATO, místo aby se připravovali podívat se nepříteli do tváře nebo ho zaskočit,“ kroutí nevěřícně hlavou Gabal.

Podle slov Gabala je přitom situace velmi vážná, země je prý pod hybridními útoky, ruské dezinformace nám zjevně ovlivnily volby a pokračuje to dál i k prezidentským volbám. „Nikdo nás proti tomu nebrání. Nebojuje se s nepřítelem. Výsledkem je, že o parlamentní kontrolu bezpečnostních složek se hlásí vysloveně extremistické protizápadní síly s jediným cílem,“ řekl.

České ozbrojené síly je podle Gabala potřeba modernizovat. „Musíme odejít od zastaralé a rizikové ruské techniky, doplnit, co nám chybí, a zejména se připravit na moderní vedení boje, například kybernetickými prostředky, ale i psychologicky a kvalitou a vzděláním i výcvikem vojáků,“ dodal.

Původní zdroj ZDE.

„Naše země musí přitvrdit právě v měkkých prostředcích obrany. Dávno jsme mohli Rusko dostat pod tlak a do defenzivy nevojenskými politickými a komunikačními prostředky, které ovlivňují ruský vnitropolitický život. Víme, jak je zasáhnout, aby je to ovlivnilo. Kreml by přestal obtěžovat nás a naše spojence,“ míní s tím, že je monopolní odpovědností ANO a Andreje Babiše, aby nenechali naši bezpečnost a obranu infiltrovat nepřátelským vlivem.

Gabal také zmínil, že je nyní potřeba zaměřit se na prezidentské volby. „Je hodně důležité zvolit tak, aby se rozštěpená a volbami i ruskými dezinformacemi rozeštvaná česká společnost opět začala dávat dohromady. Potřebujeme prezidenta, který vrátí úřadu důstojnost a bude nás spojovat, ne rozeštvávat, natož urážet,“ řekl s tím, že je zvědavý, jak budou volit ženy. „Ty slyšely od dnešního prezidenta tolik pohrdání a urážek, že budou asi hledat změnu, a právem,“ dodal.

„Dostali jsme se do hlubokých rozporů mezi naším západním geopolitickým postavením a proruským tlakem Hradu a Zemana. Místy to připomínalo temné momenty našich dějin. Teprve volba prezidenta ukáže, zda toto složité období máme vnitropoliticky za sebou,“ řekl. Snaha zatáhnout nás do ruské zóny vlivu a válčení podle slov Gabala provázela leccos i ve volební kampani. „Debakl prozápadních a proevropských stran prý také svědčí o tom, jak to dopadlo,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

12 amerických vrtulníků za 17 miliard, to teď potřebujeme? Ševčík trhal plýtvání peněz. A pak covid

9:58 12 amerických vrtulníků za 17 miliard, to teď potřebujeme? Ševčík trhal plýtvání peněz. A pak covid

Česko se nachází v době historicky nejzávažnější ekonomické krize. Záchrana ekonomiky končící vládou…