Ivo Ištvan promluvil vážně ke kauze Nagyová: Výpověď Nečase je v rozporu s důkazy

01.09.2015 19:09

V dnešních Dvaceti minutách Radiožurnálu byl hostem Heleny Šulcové olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Mluvili spolu o kauze, která způsobila pád Nečasovy vlády, o Janě Nagyové a o údajném zneužití vojenského zpravodajství.

Ivo Ištvan promluvil vážně ke kauze Nagyová: Výpověď Nečase je v rozporu s důkazy
Foto: repro ČT, tan
Popisek: Ivo Ištvan, vrchní státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci
reklama

„Úplně normálně, začal jsem si dělat poznámky,“ řekl Ištvan na dotaz, jak reagoval na písemné prohlášení Petra Nečase. „Nekroutím očima nikdy. Dělal jsem si poznámky a začerstva si připravoval glosy pro odvolací řízení.“ Odmítá, že by došlo na straně žaloby k pochybení.

V písemném prohlášení vzal Nečas celou vinu na sebe, k čemuž ovšem mělo dojít mnohem dříve. „Nad tím já nepřemýšlím, ani nechci,“ řekl Ištvan a vyjádřil se, že o tom odmítá spekulovat. „Podle našeho názoru je ta výpověď v rozporu se shromážděnými důkazy.“

„Musíme si uvědomit, že žádný z obžalovaných tuto skutečnost v přípravném řízení neuvedl. Už to samo o sobě je poměrně zvláštní,“ vysvětlil Ištvan a dodal, že například pan Kovanda „v podstatě k té věci uvedl, že dal přednost rozkazu před zákonem a že je mu líto, že pošpinil armádu. A pan Páleník uvedl, že si nevzpomíná, že by byla Radka Nečasová „ohrožená“, a ohledně její situace údajně žádné rozkazy neobdržel.

Na otázku, zda se tím mohl Nečas vystavit trestnímu stíhání, odpověděl Ištvan opět vyhýbavě. „Já bych takhle rozhodně nehovořil, protože to není na pořadu dne. O tom já nechci spekulovat, protože státní zastupitelství nikdy neříká dopředu, co bude činit a proti komu to bude činit. Není na místě o tom spekulovat, ani veřejně hovořit.“

Ištvan přiznal, že ani předseda vlády nemůže úkolovat vojenské zpravodajství, situace je však o něco složitější, než uvedla média. „V zásadě verze obhajoby je, že Petr Nečas neúkoloval a nikoho nežádal, jen se přiznal, ze má obavy,“ řekl Ištvan a dodal, že vojenská rozvědka tedy jednala z vlastního popudu.

„To, že soudy mají na věc odlišné názory, se prostě stává, koneckonců proto existuje soudní soustava,“ vysvětluje Ištvan různorodost názorů jednotlivých soudů a udává příklady. „V trestních kauzách se stane velmi často, že prvoinstanční soud někoho odsoudí, druhý ho zprostí... Soudce má pořád právo rozhodnout se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Došlo i na dotaz ohledně nedávno zveřejněného článku měsíčníku Reportér o spolupráci detektiva Foglara, který řídil vyšetřovací tým v kauze Jany Nagyové, s Andrejem Babišem. To, že se Foglar a Šlachta údajně stýkají s Babišem, je Ištvanovi jedno. „Měsíčník Reportér přichází po dvou letech s nějakým názorem, a kdyby byl po volbách nějaký jiný politik, tak bychom se dozvěděli, že se policisté stýkají s jiným politikem. To není tak, že by si policie dělala, co chce, to je tak, že jí to vždycky řekne státní zástupce.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…