Já bych je žaloval! Fridrichová vydráždila Zemanova Mynáře

13.1.2020 9:24 dop.

Nora Fridrichová se v pořadu 168 hodin pustila do hradního kancléře Vratislava Mynáře. Jeho firma musí vrátit téměř jeden milion korun z třináctimilionové dotace, kterou dostal na penzion v Osvětimanech. Kancléř Mynář tvrdí, že viní jsou úředníci ministerstva a konstatoval, že kdyby mohl, tak by je zažaloval.

Já bych je žaloval! Fridrichová vydráždila Zemanova Mynáře
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Vratislav Mynář v pořadu Horké téma

Spolek Chřibák čerpal třináctimilionovou dotaci na ubytovnu pro sportovce. Z té se však ve skutečnosti stal penzion, jenž provozuje firma kancléře Mynáře. Spolek Chřibák proto musí téměř jeden milion, respektive 975 tisíc z dotace vrátit. „Kancléřova firma na ni čerpala i evropskou dotaci a i tu teď zkoumá policie,“ oznámila Fridrichová do kamer.

Anketa

Má Milion chvilek zveřejnit, jaký plat od něj pobírá Mikuláš Minář?

99%
1%
hlasovalo: 15147 lidí

Hradní kancléř však tvrdí, že chybu neudělal on nebo spolek, ale ministerstvo školství. Přitom sám natočil video, kde otevřeně říká, že právě on provozuje v Osvětimanech penzion Malovaný, jenž měl být původně ubytovnou pro sportovce.

Předseda spolku Chřibák Otakar Berka se k věci odmítl vyjadřovat s tím, že záležitost považuje za uzavřenou. V červnu 2019 k celé kauze poznamenal, že spolek chtěl ubytovnu dokončit, ale mohl tak učinit jen v případě, že by dostal další dotaci, kterou stát údajně přislíbil.  

Mynář je hospodářem spolku a tvrdí, že Chřibák nepochybil, když hrubou stavbu, ze které měla být ubytovna, předal Mynářově firmě s odůvodněním, že na dokončení projektu nemá dost peněz. Podle kancléře úředníci ministerstva školství pochybili, a kdyby byl jednatelem spolku, ministerstvo by podle svých vlastních slov zažaloval.

„Nejsem spolek Chřibák. Kdybych byl, tak bych zažaloval MŠMT a soudil bych se, protože to bylo pochybení tehdejších úředníků. Chřibák se k tmu postavil jediným možným způsobem. Aby nezmařil tu první část dotace ve výši 13 milionů. Jiná možnost prostě nebyla,“ uvedl k tomu Mynář.

Ministerstvo školství však jednoznačně odmítá, že by spolek Chřibák žádal poskytovatele dotace o možnost pronajmout objekt jiné firmě. V resortu školství se k tomu nenašly žádné dokumenty.

Právník protikorupční organizace Petr Leyer veřejnoprávní televizi řekl, že pokud spolek tvrdí, že mu resort sliboval další dotaci, může to být problém. „Nic jako příslib dotace v podstatě neexistuje. Může to být v podstatě jen nějaký politický příslib a i to už je na hraně zákona,“ upozornil Leyer. Transparency International proto na Mynáře podala trestní oznámení.

Mynářova firma na penzion čerpala i šestimilionovou dotaci z EU. Mynář v tom nevidí problém, protože jeho společnost o státní dotaci nežádala, o tu žádal spolek Chřibák.

Vedoucí kontroly a plateb ROP Střední Morava Dana Koplíková však oznámila, že Mynářova společnost měla povinnost uvést, že EU žádá o dotaci na projekt, na který byly již dříve čerpány jiné dotace.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

20:21 Evropské komisařky, to je jiná liga. Zážitek senátora Smoljaka z Litomyšle

Senátor STAN David Smoljak v horní komoře působí jako předseda výboru pro záležitosti Evropské unie,…