Já jsem papaláš. Kdo z vás to má? Klesli jste na úroveň uklízeček, vmetl poslancům Zeman. Proto je třeba zákona o referendu

11. 3. 2016 12:04

Prezident Miloš Zeman řekl v Poslanecké sněmovně své k zákonu o obecném referendu. Znovu dal jasně najevo, že schválení tohoto zákona velmi podporuje. Stalo se tak před prvním čtením chystaného zákona. Při té příležitosti se vymezil proti poslancům z TOP 09, kteří sál raději opustili. Citoval také z uniklých e-mailů premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a rýpl si do expremiéra Jiřího Paroubka či teologa profesora Tomáše Halíka.

Já jsem papaláš. Kdo z vás to má? Klesli jste na úroveň uklízeček, vmetl poslancům Zeman. Proto je třeba zákona o referendu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman zavítal do poslanecké sněmovny. Vyjádřil se k vládnímu návrhu ústavního zákona o celostátním referendu

Fotogalerie: - Prezidentův projev ve sněmovně

Prezident Miloš Zeman zavítal do poslanecké sněmov...
Prezident Miloš Zeman zavítal do poslanecké sněmov...
Prezident Miloš Zeman zavítal do poslanecké sněmov...
Prezident Miloš Zeman zavítal do poslanecké sněmov...
Prezident Miloš Zeman zavítal do poslanecké sněmov...
Prezident Miloš Zeman řeční v poslanecké sněmovně

V úvodu svého proslovu prezident připomněl, že mu ústava dává právo vystoupit k jakémukoli zákonu, ale sám se domnívá, že by měl promlouvat jen k zákonům, které jsou pro Českou republiku páteřní. Proto prozatím ve sněmovně vystoupil jen třikrát.

Poprvé když kritizoval služební zákon. Ten podle jeho názoru zabetonovává státní správu. Miloš Zeman vzpomněl na jeden z „uniklých e-mailů“. Narážel tím na kauzu soukromé elektronické pošty premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Citoval z jednoho z nich: „Je mi 60 let, chtěl bych dělat politického náměstka, a to na jakémkoli ministerstvu. Myslím si, že autor tohoto e-mailu mou kritiku potvrdil,“ řekl prezident.

Druhý zákon, k němuž prezident vystoupil, byl zákon o prokazování původu příjmů. Ten hlava státu jednoznačně podpořila. Stejně tak prezident podpořil schválení zákona o obecném referendu. Tento zákon může podle prezidenta pomoci překonat odcizení politiků od občanů. Zatímco v roce 1990 patřila práce poslance k velmi ceněným, dnes je druhá od konce. Poslední jsou uklízečky. „Mimochodem, v Rakousku se uklízečkám říká kosmetička podlahových krytin. Já nejsem politicky korektní, takže říkám uklízečka,“ podotkl Miloš Zeman.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Aby politici mohli zlepšit svou roli v očích veřejnosti, měli by schválit zákon o obecném referendu. Měli by tak ukázat, že si cení názoru občanů, neobyčejných občanů. „Nikdo není obyčejný, všichni jsme neobyčejní. Právě proto by politici měli používat výraz normální občané, nikoli obyčejní občané,“ zdůraznila hlava státu. Aby ukázal, jak ,mohou být voliči odtrženi od svých voličů‘, zavzpomínal na dobře známá slova expremiéra Jiřího Paroubka: „Kdo z vás to má.“

Několik věcí by však chystanému zákonu vytkl. „Dámy a pánové, zajisté si vzpomínáte na geniální invenci ministerstva vnitra, kdy se hlasy sčítají, a nikoli průměrují. Vznikla k tomu už i jedna anekdota: Smícháním dvou láhví čtyřicetiprocentního alkoholu získáme alkohol kvalitní – osmdesátiprocentní,“ zaznělo z úst hlavy státu.Varoval proto před tím, aby se s podpisy občanů o vypsání referenda pracovalo stejně jako v případě zákona o kandidatuře na prezidenta republiky.

Nikdo nemá právo urážet svůj národ  

Na „závěr“ svého vystoupení přidal několik poznámek k přímé demokracii. „Vůbec se nedomnívám, že by přímá demokracie byla nižší formou demokracie, než je demokracie zastupitelská,“ zdůraznil Miloš Zeman. V této souvislosti odmítl argumenty politiků, kteří tvrdí, že občané nejsou schopni rozhodovat o zásadních věcech. Týká se to i skupiny politiků, kteří opustili sněmovnu, aby si nemuseli vyslechnout slova Miloše Zemana. Prezident tím narážel na drtivou většinu politiků z řad TOP 09. Na svém místě zůstal jen jeden.

Palba do kritiků Miloše Zemana tím však ani zdaleka neskončila. Hlava státu připomněla také slova teologa profesora Tomáše Halíka, který nedávno oznámil, že nebude kandidovat na prezidenta v roce 2018. Zdůvodnil to tím, že v Česku teď nevolí dost chytrých lidí. Teď je čas, kdy vítězí populisté, jako jsou v USA Donald Trump a v Česku Miloš Zeman. Ten si to však nenechal líbit. „Dámy a pánové, nikdo nemá právo urážet svůj vlastní národ. A pokud tak činí, musí počítat s tím, že uráží jen sám sebe,“ podotkl. Dovolával se zdravého rozumu občanů.

Starší z nás si vzpomenou...

Prezident by byl rád, kdyby se u nás prvky přímé demokracie posílily. Plédoval pro přímou volbu starostů, protože by to zabránilo řadě zákulisních manipulací a intrik. „Starší z nás si vzpomenou na osobu jménem Jančík. Byl to starosta Prahy 5. Dostal nejmenší počet preferenčních hlasů, a přece se stal starostou,“ připomněl prezident.

Jak by tedy přímá volba starostů a hejtmanů měla vypadat? Měl by se představitelem stát ten politik, který by na kandidátce vítězné strany obdržel nejvíce preferenčních hlasů. A pokud by nechtěl dělat starostu, přešla by tato role na dalšího politika v pořadí.

Všichni musejí povinně k volbám

Tradičně prezident nevynechal ani systém panašování, tedy možnost kroužkovat kandidáty napříč politickým spektrem. Pokud to funguje v obcích, není třeba si myslet, že by to nemohlo fungovat v krajských či sněmovních volbách.

Vzpomněl také Švýcarska, kde systém referend dobře funguje a zemi prospěl. „Slyším argument, že musíme počkat, až naši občané dorostou do vyspělosti Švýcarska. To je asi stejný argument jako říkat: Musíme počkat, zda se vyléčíte z tuberkulózy, a pak vám podáme antibiotika,“ oponoval prezident.

Volby do Senátu Parlamentu ČR konané dne 10.10. – 11.10.2014:

Nakonec znovu horoval po zavedení povinné volební účasti, jak ji známe například z Belgie. Miloš Zeman k tomu dodal, že povinná volební účast fungovala již v časech existence prvního československého státu. Kdo by nešel k volbám, zaplatil by pokutu v ceně lepší večeře.

Prezident bere na vědomí fakt, že je zákon o obecném referendu zákonem ústavním, takže pro něj musí hlasovat i část opozice. Obracel se proto především na komunistické poslance, kteří zákon o referendu nejednou neúspěšně předkládali, aby podpořili vládní návrh.

Nakonec všem zákonodárcům popřál, aby se jejich profese svou prestiží znovu přiblížila prestiži lékařů. Ti se v české společnosti těší velkému respektu. Prezident však zmínil také učitele. I ti si respekt zasluhují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Miloš Polák

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…