Já jsem vydal rozkaz. Turecký expremiér promluvil o sestřelení ruského letounu

28.07.2016 19:58

Turecký expremiér Ahmed Davutoglu prohlásil, že to on vydal rozkaz k sestřelení ruského bojového letounu na pomezí Sýrie a Turecka. Později rezignoval, pravděpodobně kvůli neshodám s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ten se později za incident omluvil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Zprávu v angličtině přináší server tureckého deníku Hürriyet Daily News.

Já jsem vydal rozkaz. Turecký expremiér promluvil o sestřelení ruského letounu
Foto: Archiv
Popisek: Turecká vlajka

„V rámci tureckého státu vydává premiér rozkazy v podobě obecných směrnic generálnímu štábu. Rozkaz jsem vydal 10. října,“ prozradil expremiér v rozhovoru pro soukromou televizi NTV. „Vydaná směrnice byla uplatňována nejen vůči syrským letadlům, ale vůči všem strojům, které by narušily turecký vzdušný prostor,“ doplnil někdejší předseda vlády. Vůči ruským letounům byla směrnice uplatněna, jelikož letouny Ruské federace nenarušily turecký vzdušný prostor poprvé.

Celý text v angličtině najdete zde

Sluší se připomenout, že ruský letoun byl tureckými stíhačkami sestřelen 24. listopadu loňského roku, což vedlo k nezanedbatelné diplomatické roztržce mezi oběma zeměmi. Napětí zmírnil turecký prezident Erdogan, který letos zaslal omluvný dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Podle nedávno zveřejněných zpráv mohli za sestřelením ruského letounu stát vojáci, kteří se později účastnili údajného neúspěšného pokusu o převrat proti prezidentu Erdoganovi.

Davutoglu v rozhovoru také poznamenal, že by stejnou odpovědnost přijal i dnes, pokud by došlo na sestřelení dalšího letounu nad tureckým územím, jelikož by se tak pravděpodobně stalo na základě již zmíněné směrnice, pod níž je podpis tureckého expremiéra.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Snažíte se jako ministryně zprostředkovat mír nebo to považujete za nereálné?

Paní ministryně, snažíte se nebo budete se snažit mezi Ruskem a Ukrajinou iniciovat mírová jednání? Přijde mi, že tu probíhá jen válka ve zbrojení, což se obávám, že nemůže skončit dobře. Co když Putin fakt použije jaderné zbraně? Vždyť on už několikrát ukázal, že je šílenec!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

20:14 Babiš právě vytáhl věc proti ČT. Zavřít Hamplovou, padlo. A velký strach

Po porážce ANO v senátních volbách se ozývá lídr hnutí Andrej Babiš. Obytňák, se kterým objížděl Čes…