Já platím, já rozhoduji. Čtveřice politologů z Brna napsala knihu o vzestupu politických podnikatelů

02.12.2018 15:13 | Zprávy

Vzestup politických podnikatelů a jejich stran v Česku sleduje nová kniha „Já platím, já rozhoduji!“. Podle autorů, čtveřice brněnských politologů, jde o první podobně rozsáhlou studii. Na titulní straně knihy jsou Andrej Babiš, Vít Bárta a Tomio Okamura. Politologové ukazují podobnosti, ale i rozdíly v jejich projektech, sledují úspěchy i pády politických podnikatelů a rizika jejich působení na politický systém.

Já platím, já rozhoduji. Čtveřice politologů z Brna napsala knihu o vzestupu politických podnikatelů
Foto: Screen: ČT
Popisek: Andrej Babiš v superdebatě ČT.

„Přes zjevná rizika a degenerace je předčasné hovořit o konci polistopadové demokracie,“ stojí v závěru knihy z nakladatelství B&P Publishing. Česko není se svými politickými podnikateli žádný unikát. Kniha zmiňuje zahraniční příklady, například Silvia Berlusconiho nebo Geerta Wilderse.

Situace v Česku po roce 2000 podle knihy politickým podnikatelům nahrávala. Zavedené strany se postupně měnily v uzavřené kluby, vlády byly chronicky nestabilní, přišla ekonomická krize. Otevřel se prostor pro politické projekty, do kterých zakladatelé vložili peníze, ale i zkušenosti a návyky z byznysu. Zatímco ve sněmovních volbách v roce 2010 měly takové projekty necelých 11 procent hlasů, v roce 2017 už přes 40 procent, uvádí kniha.

Politologové se nejprve věnují Věcem veřejným, za kterými stál Vít Bárta. Strana podle odborníků kromě jiného selhala v nedotažené institucionalizaci, problém spočíval i v tom, že skutečný hybatel Bárta zůstával v pozadí. „Řízení strany bylo až do poslední chvíle dosti improvizované a dosti poškozované občasným megalomanstvím některých jejích zjevných i skrytých čelných představitelů,“ stojí v knize.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…