Jaderný fyzik Janouch se v tisku rozpovídal o Sorosovi. Velmi dobře ho zná

07.04.2018 15:15

Jaderný fyzik František Janouch je jedním z mála Čechů, kteří skutečně znají amerického miliardáře maďarského původu George Sorose. V rozhovoru pro sobotní MF Dnes o Sorosovi promluvil. A nejen o něm. Došlo i na migranty či uprchlíky přicházející do Švédska.

Jaderný fyzik Janouch se v tisku rozpovídal o Sorosovi. Velmi dobře ho zná
Foto: ČT
Popisek: František Janouch
reklama

František Janouch emigroval z komunistického Československa do Švédska. Tam založil Nadaci Charty 77, skrze kterou se snažil pomáhat Čechům, Moravanům a Slezanům, které komunisté v Československu pronásledovali. Jenže k tomu potřeboval peníze, a ty dostával mimo jiné také od filantropa George Sorose. Janouch se s ním seznámil v roce 1981.

„S tím jsme si padli do oka. Říkal, že se chce jet ještě někam podívat, ať jedu s ním. Naložil mě do taxíku a jeli jsme do tří multimiliardářských bytů v New Yorku, kde byly další party. Když jsme končili, zeptal se mě, kde bydlím. Řekl jsem mu adresu hotelu, on mě odvezl a pozval mě na večírek, který dělal na druhý den. S tím, že ho moje činnost zajímá. Přišel jsem tedy, byla tam newyorská smetánka. A Soros mi říká: Pojď, půjdeme si sednout a trochu se pobavíme. Že prý koukal na činnost Nadace Charty 77, zajímá ho to a rád by ji podpořil. Pak se na mě podíval a řekl: Kolik chceš? Vyvalil jsem oči a řekl: No, pro začátek deset tisíc dolarů, to by nám hodně pomohlo. On vytáhl z kapsy šek, vypsal ho na deset tisíc dolarů a já ho poslal do naší hamburské banky. Byl řádně zaúčtován. Od té doby jsem měl otevřené dveře. Když jsem pak dvakrát přijel do New Yorku, bydlel jsem přímo u něho. Což jsem se později dozvěděl, že byla veliká pocta, protože to běžně nedělá. Měl takový dvojpatrový byt s výhledem na Central Park,“ prozradil Janouch.

Soros prý založil svou Open Society Fund, aby pomohl otevřít komunisty zabetonované východoevropské společnosti. Po sametové revoluci Janouch zprostředkoval setkání George Sorose s Václavem Havlem.

„Chtěl v Praze založit Středoevropskou univerzitu, ale překazil to Václav Klaus. Tehdy jsem byl strašně naštvaný, dokonce jsem se o tom s Klausem pohádal. Říkal jsem mu: Víte, co by to bylo, že by tu byla taková instituce? Soros to byl ochoten financovat stovkami milionů dolarů. Klaus to ale vytrvale odmítal. Pak jsem pochopil, že je takový ješitný. Václav Klaus měl v té době zjevně pocit, že je George Soros spojencem jeho tuzemských politických oponentů v čele s Václavem Havlem. Tím se dá asi jeho odmítavý postoj vysvětlit, ne? Jistě. Soros nebyl ani tak spojencem jako spíš mecenášem, podporovatelem. Protože tam nebylo mezi Sorosem a Havlem hlubší spojenectví. Když čtete naše dopisy, tak byl Havel rád, že nás Soros takto podporuje,“ pokračoval v popisu tehdejší situace Janouch.

Nakonec se Janouch vyjádřil také k současné migrační krizi. Jaderný fyzik ji vnímá jako problém. Současní migranti či uprchlíci totiž mají za to, že přijdou do Švédska a budou spokojeně využívat výhod švédského sociálního systému. V tom jsou dnešní migranti do značné míry jiní, než býval Janouch a jeho kolegové. Čechoslováci přišli do Švédska, snažili se naučit jazyk, snažili se najít práci a vést v nové zemi normální život. A podle možností pomáhat lidem v Československu.  

„Myslím, že západní země si mají zachovat své demokratické, sociální a filozofické tradice. Musíme těm lidem pomáhat. Ale s jednou podmínkou: že budou respektovat náš styl života a zákony,“ zdůraznil Janouch.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

18:51 Pohled na přelidněnou náplavku rozzuřil zaměstnance ČT. Sám měl covid. A nakupující nešetřil

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) doporučil, aby se teď vzhledem k epidemiologické situaci nekon…