Jak Havel, Klaus a Zeman ovlivnili chod ČNB? Odpovídá ekonomka Zamrazilová

10.05.2016 23:15

Někdejší členka bankovní rady ČNB a hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová v úterních Událostech, komentářích České televize popsala, jak se pravděpodobně změní uvažování v bankovní radě České národní banky, až v jejím čele stane expremiér Jiří Rusnok. Jeho jmenování opakovaně avizoval prezident Miloš Zeman, který má teď také ústavní příležitost obměnit téměř polovinu rady.

Jak Havel, Klaus a Zeman ovlivnili chod ČNB? Odpovídá ekonomka Zamrazilová
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.
reklama

Pětadvacátého května se s vysokou pravděpodobností stane předsedou rady ČNB expremiér Jiří Rusnok. Jmenuje ho prezident Zeman, který by do vedení banky rád dosadil také odborářského ekonoma a poradce ministra financí Andreje Babiše (ANO) Jaroslava Ungermana. Faktem je, že guvernér nese odpovědnost za rozhodnutí banky navenek, ale rada rozhoduje jako celek. V sedmičlenné radě je slovo guvernéra rozhodující především tehdy, když jsou síly v radě vyrovnané.

Zmínil také intervenci České národní banky z podzimu 2013 na oslabení koruny. „Ten krok byl natolik závažný, že ho budeme moci vyhodnotit až rok dva poté, co dojde k ukončení této intervence. Závazek se prodlužuje už dlouho, protože se ČNB nadále nepřibližuje k inflačnímu cíli. Je tedy možné, že intervence bude nadále prodloužena,“ konstatovala Zamrazilová.

V závěru uvedla, že bez ohledu na to, který prezident byl zrovna ve funkci, v radě ČNB seděli profesionálové, kteří věděli, jak mají dělat svou práci. Profesionály tedy jmenovali prezidenti Václav Havel, Václav Klaus i Miloš Zeman. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…