Jak je to s dotacemi z EU? V ČT vše popsala ministryně Dostálová

5. 9. 2018 21:01

Vláda není spokojená s tím, jak Česko čerpá peníze z Evropských fondů. Brusel za čtyři a půl roku aktuálního rozpočtového období poslal do Česka necelých osmdesát miliard korun, což je asi třináct procent toho, co celkem za sedm let vyčerpat lze. Hrozí nyní, že na konci čerpání přijdou na poslední chvíli miliardy korun jako v roce 2015, což se ekonomice moc nezamlouvá? V interview na ČT24 to probral moderátor Daniel Takáč s Klárou Dostálovou (nestr. za ANO), ministryní pro místní rozvoj.

Jak je to s dotacemi z EU? V ČT vše popsala ministryně Dostálová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj
reklama

To, že čísla napovídají, že se v Česku tak málo čerpá, není tím, že by byl o dotace malý zájem. Dokonce to podle Dostálové zdaleka není tak, že by se málo čerpalo. „Je třeba to vzít odzadu, nečerpá se málo. Je třeba vysvětlit, že třináct procent není to, co se dostane ke konečným příjemcům,“ řekla s tím, že lidé, kteří žádají o projekty, už mají proplaceno daleko více peněz.

„Je to také v určitých etapách, nejprve musíte vyhlásit výzvy, pak projekty přijmout, napsat smlouvy a rozhodnutí,“ řekla a dodala, že částky jsou mnohem vyšší a Evropská komise posílá také zálohy, které se vyučtovávají vůči konečným příjemcům. „Proto částka, která skutečně je u konečných příjemců, je někde kolem 120 miliard. Tu žadatelům vyplatil stát, který si ji pak nárokuje vůči Evropské komisi,“ sdělila Dostálová.

Následně upozornila, že to byl právě jeden z momentů, kdy premiér Andrej Babiš řekl: To je hezké, že to z českých peněz zaplatíme příjemcům, kteří jsou spokojení. Ale já chci být spokojený, až ty peníze budu mít zpět z Evropské unie ve státním rozpočtu.

V návaznosti na premiérovo prohlášení se moderátor Takáč zeptal, v čem je tedy problém, že zde už zmíněných proplacených 120 miliard není. Dostálová poukázala na to, že takzvaná certifikace probíhá dvakrát až třikrát do roka. „Znamená to, že vůči EU se to nárokuje po větších transakcích, což je jedno z opatření, která zavedl premiér, tedy že chce daleko častěji, protože pro něj je zásadní cashflow, aby peníze byly ve státním rozpočtu,“ vysvětlila ministryně pro místní rozvoj.

Že by 120 miliard nemuselo nakonec vůbec přijít, Dostálova odmítá. „To se nestane, jsme si jistí. Souhrnné žádosti o platbu, to jsou ty platby, které tady certifikují naše řídicí orgány pod jednotlivými ministerstvy,“ uvedla s tím, že oni proto již vědí, že platby jsou v pořádku a pouze se čeká na to, kdy se to bude nárokovat.

Fotogalerie: - S Angelou v Berlíně

Andrej Babiš hovoří s Angelou Merkelovou v Berlíně
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou
Andrej Babiš se setkal s Angelou Merkelovou

„U čerpání dotací jsme připravili celou řadu opatření, aby se to zrychlilo. Premiér skutečně nebyl spokojen,“ řekla s tím, že když se to řešilo naposledy v červnu, byli zhruba na pětaosmdesáti procentech pravidla N + 3, tedy toho, co nám Evropa přidělila v roce 2015 a co Česká republika musí vyčerpat do konce roku 2018. „To bylo v červnu opravdu málo, jen pětaosmdesát procent. Díky opatřením, která jsme ale udělali, jsme proto už dnes na pětadevadesáti procentech,“ upřesnila s tím, že ke zrychlení tak skutečně došlo a začalo se to pořádně řídit.

Do konce letošního roku tak zbývá vyčerpat ještě zhruba 1,5 miliardy eur, Dostálová věří, že nebude problém to stihnout. „To se určitě stihne. Ministerstva už mají i vyhodnocení predikcí čili plánování peněz, kolik dostanou faktur od příjemce dotace až do konce roku,“ uzavřela s tím, že v tom tedy nevidí sebemenší problém.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud nepřijmete uprchlíky dobrovolně, nastoupí povinná solidarita! Z Bruselu se valí lavina

20:18 Pokud nepřijmete uprchlíky dobrovolně, nastoupí povinná solidarita! Z Bruselu se valí lavina

Evropská komise ve středu plánuje představit plán týkající se změny evropské migrační politiky. Návr…