Jak se, milosti, jako poražený cítíte, optal se čtenář Karla Schwarzenberga. Ten odpověděl a odrazil i pochybnosti o svých restitucích

3. 6. 2015 21:10

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg odpovídal na dotazy čtenářů serveru ParlamentníListy.cz. Došlo na popravu ministra v KLDR, který čelil smrti za to, že usnul na přehlídce. A co by se stalo vám za spaní ve sněmovně, ptala se čtenářka Eleonora, ale pár slov padlo i o Ukrajině, zvacím dopisu pro Spojené státy a mlčenlivosti českých médií. Jeden z dotazů také zněl: Jak se jako poražený cítíte, milosti. Stranou jeho pozornosti nezůstaly ani kvóty pro uprchlíky.

Jak se, milosti, jako poražený cítíte, optal se čtenář Karla Schwarzenberga. Ten odpověděl a odrazil i pochybnosti o svých restitucích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg
reklama

„Zajisté naše strana ani já nepodporujeme povinné kvóty pro uprchlíky. Ale nemáme strategii imigrační politiky, pokud bychom ji měli, tak bychom nečekali, až budeme k přijetí uprchlíků přinuceni,“ odvětil Schwarzenberg paní Růžičkové, která chtěla slyšet právě to, jak se TOP 09 ke kvótám pro uprchlíky staví.

Na přetřes přišly i okamžiky, v nichž se zdá, že exministr zahraničí na jednání sněmovny spí. Čtenářka Eleonora vzpomněla příkladu z diktátorského státu. „V Severní Koreji údajně popravili ministra obrany protiletadlovou zbraní za to, že usnul při přehlídce. Co by asi udělali s vámi za to, že jste usnul ve sněmovně?“ ptala se. I na to měl Schwarzenberg odpověď. „Nepochybně bych v Severní Koreji do sněmovny nebyl zvolen,“ konstatoval.

Nebyl to však jediný dotaz, který paní Eleonora zaslala, chtěla také vědět, zda poslanec posílal zvací dopis do USA, aby nás osvobodily od „putinismu“. Čtenářce vzkázal, že se myšlenkově v této věci zastavila asi v roce 1968, kdy se psaly zvací dopisy do Kremlu. „Je to nesmysl, co jste napsala, rád bych věděl, kde jste to četla,“ divil se.

Čtenář vystupující pod přezdívkou Pat a Mat chtěl od Schwarzenberga slyšet, proč česká média informují o krizi na Ukrajině jednostranně. Tento pocit má např. díky tomu, že se příliš nemluví o slovech Zbigniewa Brzezińského, který ve své knize Velká šachovnice píše o nutnosti ovládnout region euroasie, v případě nutnosti i vojensky. Ptal se proto, proč o tom česká média zarytě mlčí.

Další odpovědi exministra zahraničí najdete zde

„Myslím, že česká média nemlčí zarytě, ale zabývají se především výroky odpovědných činitelů. Výroky těch, kteří nemají vládní funkci, obyčejně nestojí za komentář,“ poznamenal exministr zahraničí.  

TOP 09, lidovci i Úsvit prý mají zmizet ze sněmovny

Předseda TOP 09 ale odpovídal také na dotaz z domácí politiky. Pán vystupující pod označením Reporter amater volal po zavedení většinového volebního systému v České republice. „Proč se neinspirovat u Britů? Většinový systém by vymetl TOP 09, KDU-ČSL, Úsvit a KSČM ze sněmovny,“ udeřil. Schwarzenberg však jeho nadšení mírnil. „Máme jisté iluze o většinovém systému a možnosti prosadit ho u nás,“ odepsal.

V další odpovědi uznal, že často chybí ve sněmovně, ale lví podíl na tom má i to, že je předsedou zahraničního výboru sněmovny, a kvůli tomu často koná zahraniční cesty, které probíhají i v době, kdy jedná sněmovna.

Nakonec došlo i na majetek Schwarzenbergů

„Jak se jako poražený cítíte, milosti?“ ptal se čtenář vystupující pod označením Warburga. „Nemyslíte, že nadešel čas řádně a zákonně zkontrolovat ty vám za Havla vydané restituce? I vaše nevlastní švagrová, paní Petzoldová, prohlásila, že vám to vůbec nepatří,“ pokračoval.

Schwarzenberg ho ujistil, že je mu dobře, a obratem napravil také mylné závěry, které tazatel zřejmě učinil. „Děkuji, cítím se skvěle. Mohu vás ujistit, že restituce byly několikrát zkontrolovány, nedávno zesnulý ministr vnitra Richard Sacher ustavil dokonce zvláštní skupinu, která je kontrolovala. Paní Petzoldová není nevlastní švagrová, ale adoptivní sestra, která zde bohužel nikdy nežila, a proto se v některých záležitostech nevyzná,“ uzavřel politik. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Miloš Polák
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

10:12 ,,Lžou vám. Není to jen tak." Ivan Langer u Soukupa šokoval občany, pokud jde o virus

Ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup si do svého studia pozval bývalého ministra vnitra Ivana Langera…