Jak se toto může v tomto století dít? V Praze besedovala sestra souzené ukrajinské pilotky, dorazil Schwarzenberg i Petra Procházková. Čtěte, co se dělo

16.02.2016 20:18

Prahu navštívila sestra v Rusku zadržované a obviněné ukrajinské pilotky Nadi Savčenkové. Spolu s poslankyní Kristýnou Zelienkovou z ANO, čestným předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a novinářkou Petrou Procházkovou v pondělí večer debatovala s lidmi v Malostranské besedě v Praze.

Jak se toto může v tomto století dít? V Praze besedovala sestra souzené ukrajinské pilotky, dorazil Schwarzenberg i Petra Procházková. Čtěte, co se dělo
Foto: Radim Panenka
Popisek: Debata s Věrou Savčenkovou (druhá zprava), sestrou ukrajinské pilotky zadržované v Rusku. Přišel i Karel Schwarzenberg

Anketa

Česká republika už není naše, napsal Václav Klaus. Co na to říkáte?

hlasovalo: 21121 lidí

Ukrajinka Naďa Savčenková byla coby pilotka zajata proruskými vzbouřenci a vydána do Ruska pro podezření, že záměrně cílila palbu do místa, kde se nacházeli dva ruští novináři, kteří útok nepřežili. Pilotka drží protestní hladovku, kterou v minulosti musela přerušit kvůli varování lékařů, že je na hranici smrti.

Setkání uspořádala právě poslankyně a místopředsedkyně sněmovního výboru pro evropské záležitosti Kristýna Zelienková, která je mimo jiné členkou meziparlamentní skupiny ČR – Ukrajina. Poslankyně z Babišova hnutí ANO je přesvědčena, že Rusko drží ukrajinskou pilotku a poslankyni v jedné osobě neoprávněně.

„Naďa Savčenková je ukrajinskou pilotkou, která je podle všeho neoprávněně držena v Rusku a tento týden s ní bude probíhat soud. Zřejmě už všichni víme, jak soud probíhat bude a jaký bude výsledek. Pro mě je Naďa obrovsky statečnou ženou, dlouho se o její případ zajímám a v její statečnosti ji podporuji. Sama se jako žena postavila obrovskému ruskému aparátu tajných služeb a soudnímu systému,“ sdělila na začátek setkání poslankyně Zelienková s tím, že je naší povinností ji jakýmkoli způsobem podpořit. „Chci, aby věděla, že není sama, že na ni myslíme a držíme jí v tom boji palce,“ dodala s nádechem emocí.

Debaty se kromě Kristýny Zelienkové a sestry zadržované pilotky Věry Savčenkové zúčastnili také exministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nebo novinářka Petra Procházková. Mezi posluchači debaty seděli například novinář a spisovatel Milan Syruček nebo rozhlasový komentátor se zaměřením na oblast Ruska a oblastí bývalého SSSR Libor Dvořák. Přítomen hned v první řadě byl dokonce ukrajinský velvyslanec v Praze Borys Zajčuk.

Hlavní prostor dostala pochopitelně Věra Savčenková, sestra zadržované pilotky. Hned v úvodu oznámila, že nepovede žádnou přednášku, ale bude odpovídat na dotazy z publika. To několikrát způsobilo poněkud trapné chvíle, když dlouho nikoho žádná otázka nenapadala. Lidé se pak ptali třeba i na to, jak se pilotce daří zdravotně nebo jestli dostává dopisy.

„Jsem tady, abych povyprávěla o osudu svého nejbližšího člověka, své sestry,“ uvedla Věra Savčenková. Její sestra ve vězení podle jejích slov obdržela jen tento týden přes tisíc dopisů s tím, že ne všechny se k ní kvůli cenzuře dostanou. „Doufám, že soud skončí koncem tohoto měsíce, ale samozřejmě v ten soud nevěřím, protože soudce nahrává lživým svědkům, a víceméně vím, jak rozhodnutí bude vypadat,“ myslí si sestra pilotky, podle níž jsou v ruských věznicích i další ukrajinští vojáci, jen se o nich nemluví. Savčenková se prý nechystá podávat odvolání, ať už výsledek ruského soudu bude jakýkoli. Tím si ovšem zablokuje možnost, aby se její případ dostal k Evropskému soudu pro lidská práva.

Podle novinářky Petry Procházkové je naprosto nepochopitelné, že se takový případ může v tomto století odehrát. „Já jsem přesvědčená, že to nebylo tak, jak ruské soudnictví tvrdí,“ vyjádřila své mínění s tím, že Savčenková není jediná, koho takovým způsobem ruské úřady vězní, jenže se o těch dalších nemluví, a na to prý spoléhá ruská propaganda. „Navíc i kdyby se ti lidé skutečně něčeho dopustili, ruské soudnictví má natolik špatnou reputaci a v mnoha případech selhalo, je hrozně těžké zhodnotit, zda je rozsudek správný nebo nesprávný,“ podotkla Procházková. Rusko prý ztratilo kredit nezávislého soudnictví. „Dokud se budou rozsudky řídit befelem shora, je pro mě ruské soudnictví jako takové krajně nedůvěryhodné,“ je přesvědčena novinářka z LN. Rozsudky prý v Rusku nediktuje jen Kreml, ale i místní gubernátoři, kterým se někdo znelíbí. K samotnému obvinění, že Savčenková může za vraždu ruských novinářů, Petra Procházková podotkla, že existují určitá pravidla pro válečné zpravodaje, a pokud se reportér vydá přímo na frontu, je to jeho rozhodnutí, které učinil i s rizikem, že se mu může něco stát.

Karel Schwarzenberg se zapojil s příspěvkem, že u případu stojí za to podívat se na politické pozadí. „Samozřejmě jde v tomto případě o čistě politickou záležitost. Vychází to ze zásadního problému, že veliký gosudar Vladimir Vladimirovič Putin neuznává Ukrajinu jako úplně samostatný národ a stát. Z toho vychází celá politika Ruska vůči Ukrajině,“ vyjádřil se exministr zahraničí. Důvod, proč si údajně Rusko vybralo k takovému stíhání ženu a navíc poslankyni, je exemplárnost takového kroku.

Z podobného důvodu byla podle Schwarzenberga popravena Milada Horáková. „Právě proto, že to byla žena a poslankyně. Musí se demonstrovat, že moc nemá hranice, meze a není ničím ohraničená. To je smysl celého tohoto smutného divadla. Proto musíme být k Savčenkové solidární, poněvadž ona je obětí politické hry, ničeho jiného,“ dodal Karel Schwarzenberg.

Prostor byl věnován i ruské propagandě. Své k tomu vyjádřila poslankyně Zelienková a podělila se o své zážitky ze sněmovny. „Ke svému údivu musím říct, že někteří mí kolegové v Poslanecké sněmovně věří propagandě a aniž si ověřují zdroje informací, které jim přicházejí nebo je někde čtou, tak je šíří dál a dokonce o nich mluví na plénu sněmovny a bouřlivě hřímají. Přitom jde o informace ze zdrojů ruské propagandy, což mě absolutně zaráží a jsem nemile překvapena.“

K tématu propagandy zazněl závěrem i názor z publika. „Nerada to nazývám propagandou, protože se tam neobjevuje nějaká myšlenka. Je to spíš informační válka nebo dezinformační kampaň. Je rozdíl mezi tím, co se děje v Rusku, kde existuje jedna pravda, že Putin je dobrý a Západ je zlý. Kdežto u nás v Evropě je informační válka vyzývá: ničemu nevěřte, nikdo nemá pravdu, vaši politici vám lžou, všechno je zkorumpované a celý svět zkolabuje. Jde o sofistikovaný postup. Od doby, kdy se Putin dostal k moci, si v Evropě budovali kapacity. Jsme pod útokem. Není to konvenční útok, ale jsme pod útokem velice sofistikované informační války. Jsou tu byznys, politické vlivy, špioni. Toho se bojím více než konvenčního útoku,“ řekla jedna z účastnic setkání. K tomu Věra Savčenková podotkla, že na poli informační války Putin vítězí a my zatím prohráváme. Akce se účastnili zřejmě pouze příznivci současného vývoje na Ukrajině. Z publika žádný kritický hlas k vystoupením nezazněl.

Zcela na závěr zareagovala poslankyně Zelienková na otázku, jaká je budoucnost Ukrajiny. „Řekla bych to velice jednoduše. Jaká bude budoucnost Ukrajiny, je bohužel víceméně v rukou Putina. Pokud by Putin chtěl, je tam mír okamžitě. Záleží na tom, jak se bude vyvíjet politická situace v jiných zemích a jak si on bude dál hrát s Ukrajinou,“ dodala poslankyně z hnutí ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

9:45 Merkelová opět provolávala, jak je třeba trestat země, které nepřijmou uprchlíky. A polský ministr se už neudržel

V příštích týdnech bude v Bruselu dominovat téma pro období po roce 2020. Že budou diskuze skutečně …