Jak to celé začalo: Miliony v hotovosti, brilianty a ještě to a tohle. Co všechno našla policie v bankovním sejfu lobbisty Dědice?

16.12.2016 14:15

Ostravský krajský soud po téměř pěti letech od počátku vyšetřování začal na sklonku roku soudit takzvanou kauzu Dědic. ParlamentníListy.cz získaly původní text obvinění údajné skupiny kolem lobbisty Martina Dědice. Před soudem stojí osm lidí a čtyři firmy: Martin Dědic, Břetislav Pavelek, Jiří Hána, Jaroslav Křemen, Roman Gavanda, Tomáš Dohnal, Břetislav Čížek a Petr Gřeš. Společnosti Business Advisor, Pragoimex, Martek Medical a Vostav Morava. Státní zástupce Vít Koupil je obžaloval ve společné korupční kauze ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, legalizace výnosů z trestné činnosti a podplácení, za což jim hrozí až osm let vězení.

Jak to celé začalo: Miliony v hotovosti, brilianty a ještě to a tohle. Co všechno našla policie v bankovním sejfu lobbisty Dědice?
Foto: archiv redakce
Popisek: Martin Dědic
reklama

V případu policie získala stovky hodin odposlechů. Kauza se díky nim podobá případu pražského podnikatele Romana Janouška. S jistým nadhledem by se dalo říct, že se ostravský podnikatel Dědic k desítkám milionů z veřejných zakázek dostal díky vydatnému telefonování. S lokálními politiky a manažery městských firem, kteří mu umožnili profitovat z domluvených zakázek (a dnes vesměs tvrdí, že ho znají jen zběžně a pracovně), mu policie během roku napočítala stovky, v některých případech i tisíce telefonátů a SMS.

Za nejpodstatnější Dědicovy pomocníky označili detektivové protikorupční policie ostravské politiky ze sociální demokracie. Významný vliv měl Dědic získat i na chod a řízení Městské nemocnice Ostrava a tamního dopravního podniku.

Stovky hodin odposlechů dokreslují kolorit moravskoslezské politiky. V kauze pražského lobbisty Romana Janouška se vžily termíny Kolibřík a Mazánek, v těch ostravských se to hemží slovy, která na veřejných zasedáních zastupitelstev běžně neuslyšíte.

Parlamentní listy tak dříve získaly záznam telefonátů mezi dvěma bývalými náměstky ostravského primátora Jiřím Srbou a Alešem Boháčem ze sociální demokracie. Oba v březnu 2012 řeší akutní vnitrostranické potíže (později oba na postu náměstků skončili).

V první sekvenci se velmi pravděpodobně zabývají kroky spolustraníka a hejtmana Miroslava Nováka, který je s Martinem Dědicem v úzkém sepětí.

Jak se komunikovalo, můžete vidět níže (Agel, Dědic, Piperková, e-Centre):

„Tak jsme v pi-i, ku-va, on je rozhodnutý na sto procent, vole, ten Mirek, vole, ať to vypadá tak, nebo tak, tak prostě oni, pi-o, to projde, vole, bez nás, my můžeme tak na sebe se dívat, vole, maximálně na tom...“ V další části rozhovoru mluví o blíže neidentifikovaných politických procesech. „Komplexní by to muselo být tak, že by musel být, vole, i místostarosta i, vole, radní i město, vole, i funkce, vole. To by muselo být všechno najednou, vole. Když se to udělá napůl, tak to je na pi-u, to je, vole, na pi-u.“ Boháč také „květnatě“ hovoří o znepřáteleném starostovi Poruby a zastupiteli města Lumíru Palyzovi (také ČSSD). „Potom, vole, akorát toho, akorát, ku-va vole, Lumír, vole, ten ko-ot, ten byl jak vyměněný.“ Srba: „Který, který?“ Boháč: „Lumír, Lumír.“ Srba: „Že ti volal, jo.“

Anketa

Koho máte v ČSSD nejraději?

3%
22%
4%
2%
4%
61%
hlasovalo: 9573 lidí

Jiří Srba na otázky ParlamentníchListů.cz v době, kdy zmiňovaný materiál vycházel, neodpověděl, Boháč zareagoval obšírným vyjádřením, které ParlamentníListy.cz přetiskly. Dodatečné otázky k formě rozhovorů a volbě slovníku už ale do uzávěrky materiálu ponechal bez reakce. „Po nátlaku médií na různé politiky je zřejmé, že mnoho politiků v Ostravě zná obě vámi tázané osoby více volebních období a více let,“ potvrzuje styky místních politiků s lobbistou Martinem Dědicem a podnikatelem Oldřichem Lahodou. „S oběma pány jsem se já setkal až při mém působení na magistrátu. Jelikož jsem pracoval na úřadu v Radvanicích a Bartovicích, kde byl starostou Vojtěch Mynář (dnešní europoslanec za ČSSD, pozn. PL), předchozí náměstek primátora pro odbor dopravy, dlouholetý zastupitel města, byl předseda dozorčí rady Dopravního podniku, tak jméno Martin Dědic jsem i od něj slýchával. Ani s jedním s pánů, na rozdíl od mých kolegů, nejsem a nebyl jsem v zaměstnaneckém poměru (naráží například na poslance ČSSD a městského funkcionáře Adama Rykalu, pozn. PL), netrávím s nimi společné dovolené, neobdržel jsem od nich žádný dárek (drahá vína, sekt, lístky na NHL), a to ani od žádné jiné společnosti,“ pokračuje ve svém vyjádření Boháč.

Na policii byl podle svého vyjádření pozván jako svědek a otázky se týkaly zakázek kolem obviněných společností a osob v případu přezdívaném kauza Dědic. „Žádná z prověřovaných, dotazovaných veřejných zakázek nebyla podepsaná (zadána) v době mého působení ve funkci náměstka primátora nebo odboru, který jsem měl v kompetenci. V mnohém vděčím zaměstnancům, kteří byli znechuceni působením mého předchůdce. Upozornili mě na věci, které by z profesního hlediska pro město přichystali, připravili jinak. Veřejné zakázky, které byly vypsány za mého působení ať už nové, nebo zděděné, zpracovával kolektiv zástupců, dotčených oblastí nebo městských firem (zodpovědných za správu dané oblasti) a je možno dohledat tvůrce a zodpovědnou osobu textu, parametrů zadávací dokumentace.

Stejná pravidla byla zavedena i na Dopravním podniku, kde jsem od roku 2012 předsedou dozorčí rady,“ odpovídá Boháč. Právě zakázky v Dopravním podniku zajímaly velmi. „V Dopravním podniku se zakázky v současné době za cca 300 milionů korun soutěžily elektronickou aukcí, které předtím, z mně neznámých důvodů, nešly realizovat. Zrevidovala se většina veřejných zakázek a výsledkem desítky kroků jsou úspory. (...) Podle mého za politika hovoří práce a to jsou i mé argumenty pro potencionální voliče. Zda budu zase kandidovat? Nezlobte se, zatím bez komentáře,“ dodal Boháč.

Týdeník Euro předtím zveřejnil komunikaci mezi dnes už bývalým náměstkem Srbou a místoprimátorem Daliborem Madejem (ODS). Podle Eura se měla týkat aktivit také už bývalé náměstkyně primátora Simony Piperkové (ČSSD). Ta měla být podle operativních zjištění detektivů úzce napojená na lobbistu Martina Dědice. Policie od května 2012 do dubna 2013 zaznamenala mezi Dědicem a Piperkovou 1431 telefonních spojení. Probírala s ním například odvolání jednatele kulturního domu Poklad, ale angažovala se i v zakázkách městské nemocnice. „Ku-va, ona už rozděluje i životní prostředí. Ty vole, ona je fakt dobrá, ku-va. Ty vole, já jí vjedu do té její zam-dané nemocnice asi brzo,“ měl říkat do telefonu podle Eura Srbovi Madej.

Tyto informace Madej označil v e-mailovém rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz za nehorázné zneužití svého jména. „Je otázkou, jak voliči budou reagovat na některé novinové články, které se objevily v tisku a týkají se mé osoby. Tyto články se nezakládají na pravdě, proto jsem proti nim podnikl příslušné kroky. Celou záležitost řeším prostřednictvím tisku a samozřejmě také odkazuji na šetření orgánů činných v trestním řízení,“ sdělil před časem Madej.

Martin Dědic obžalobu odmítá. „Zcela se distancuji od toho, co v obžalobě zaznělo. Jsou to jen představy státního zástupce, které staví nad důkazy,“ uvedl Dědic a postup žalobce Víta Koupila několikrát označil za skandální a podjatý. Vyšetřovatelům i žalobci vyčetl, že prý pozměňovali znění odposlechů nebo znalci předali nezapečetěný počítačový pevný disk. „To je skandální. Znalec pak zjistil, že se soubory bylo manipulováno v době, když už disk měla policie,“ konstatoval Dědic.

Dalkia, Siemens a ti další:

Za důkaz manipulace ve vyšetřování podle serveru iDNES.cz považuje i to, že mu nebylo umožněno zúčastnit se všech domovních prohlídek, ačkoliv o to žádal. „Bylo mi například jen sděleno, že za dvacet minut začne prohlídka mého apartmánu na Mallorce,“ řekl Dědic.

Vyjádřil se také k tomu, proč si s politiky velmi často telefonoval a psal textové zprávy. Například s exhejtmanem Novákem v období od května 2012 do září 2013 provedli 5077 hovorů nebo SMS, s Piperkovou pak za o pět měsíců kratší období 1431 hovorů nebo SMS. Podle obžaloby prý probírali různé politické i personální záměry. „Se všemi se znám, ale jsou to známí nebo kamarádi. Nikdy, jak ostatně vyplývá z odposlechů, jsme nejednali o zakázkách, vše bylo v osobní rovině,“ tvrdí Dědic.

Soud bude pokračovat po novém roce a nelze odhadnout, kdy skončí. Jednání bude ale určitě časově velmi obsáhlé.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jaroslav Šťastný
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Student Šmíd z USA! Násilí v Americe: Nové informace. Podivné

13:49 Student Šmíd z USA! Násilí v Americe: Nové informace. Podivné

„Martin Šmíd Spojených států“, tak nazval George Floyda americký novinář působící v Čechách Erik Bes…